Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЮЛИЯ КРАСОВСКА ПРАВИ МОСТ МЕЖДУ БЪЛГАРИЯ И УКРАЙНА

Украинката пропагандира творчеството на своя сънародник Михайло Парашчук, украсил култови сгради в София, Бургас, Перник

София, 31 октомври 2024.- Юлия Красовска не е от ук­раинците, потърсили спасение в България след началото на войната, пише във в.”Всичко за семейството” Пепа Йорданова.

Дошла на почивка с приятели през 2015 г., срещнала любовта и останала. Архитект по образование и художник по призвание, тя е посветила по­следните пет години да изследва творчеството на своя съна­родник Михайло Парашчук. Смятан е за един от най-ярките представители на новата тен­денция през 20-и век за син­тез на декоративното изкуство и архитектурата. Автор е на впечатляващите скулптурни фасади на знакови сгради като Народния театър, Софийския университет, Съдебната палата и Националната библиотека.

“Запознах се с творчеството му през 2018 г – обяснява Юлия пред “Всичко за семейството”. – Тогава посолството на Украйна направи фотоизложба с негови творби в София и на други места из България. Беше мно­го интересно и започнах да го проучвам. През 2019 г направих изложба в София, а сега и в Сли­вен. Изборът ми не е случаен, в художествената галерия на града се съхраняват 26 скулптури на майстора, които не бяха показвани до този момент.” До тях Юлия подредила свои маслени плат­на с част от сградите в София, по които Михайло Парашчук е работил. Добавила акварели на детайли от тях. Така се получила по-пълна картина на творчест­вото му, а и тя дала своята гледна точка към него. На изложбата представила и книгата, която на­писала за видния си сънародник.

През 1891 г. Михайло Параш­чук е на 13 години, когато напус­ка родното си село Варваринци (сега е в Украйна, а тогава е в Австро-Унгария). Но напуска не заради насъщния, а за да се посвети на изкуството. Първите му учители оценяват високо неговия талант и го изпращат в Краков да учи в художествено училище. По-късно любозна­телният младеж следва във Ви­енската художествена академия. През 1898 г. се озовава в Лвив (Лвов). Там 20-годишният тво­рец работи по паметника на Адам Мицкевич, който се смята за един от най-красивите в света паметници на този поет. Започ­ва и художествено оформление на сгради.

Картушите над три централни входа в Ректората са дело на Михайло Парашчук

Културната общественост на града е възхитена от неговия талант, видни меценати го из­пращат да следва през 1906 г. в Париж. Учи в частната худо­жествена академия “Жулиен” при проф. Верле, а световноиз­вестният Огюст Роден го допус­ка в своето ателие.

После в Мюнхен Парашчук преподава в Института за приложни из­куства. Надделява мъката по Украйна и младият профе­сор напуска Германия. Но и в Киев не се задържа дълго. Под­гонен от царското правителство, тъй като го смятат за немски шпионин, се връща в Австро-Унгария. По време на Първата световна война работи в Чер­вения кръст. В лагер за военно­пленници от руската армия ор­ганизира ателиета по рисуване, резба и художествена керамика, където мнозина млади украинци усвояват занаяти.

В края на лятото на 1921 г. като представител на Червения кръст Парашчук пристига в България. В София среща мнозина свои приятели от Мюнхен – арх. Тодор Горанов, художниците Александър Миленков и Кон­стантин Щъркелов, актьора Сава Огнянов. Там по негова инициатива са създали укра­инско-българско дружество и решават да го възстановят в Со­фия. Парашчук остава времен­но, а след това – завинаги. Така България става втора родина на украинския скулптор.

Бивш партиен дом, сега – Народно събрание на Република България

През 1922-1944 г. у нас са съз­дадени най-добрите образци на синтеза на декоративното изкуство и архитектурата, а това до голяма степен се дължи на Парашчук. Той въвежда за пръв път изработването на ма­кети за монументални сгради и предварителни проучвания на архитектурни и скулптурни еле­менти. Негови са декоративните мотиви с лъвове на “потъващи­те” врати на БНБ, зодиакалния часовник в оперативната зала, разкошния хол на втория етаж с колоните и капителите. Във Военната академия създава ре­лефи по сюжети от българската история във входното антре. За един от тях – “Цар Симеон пред стените на Цариград”, отива специално до Истанбул.

Освен оформление на сгради скулпторът прави бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев (по-късно Парашчук се жени за дъщеря му Цветана Пекарева). Моделира образите на Пейо Яворов, Гоце Делчев. Създава стилизирана глава-барелеф на Христо Ботев – единствената творба у нас от този род. На украинеца бълга­рите дължат бюста на Стефан Караджа, барелефа на Алеко Константинов в Пазарджик.

През есента на 1963 г 85-годишният Михайло Парашчук е изпратен на почивка в с. Баня, Карловско, за да може след това да започне работа по паметника на хан Аспарух. Но там на 24 декември 1963 г. приключва жизненият път на твореца.

“Като архитект съм впечатле­на колко запознат е той с кон­струкциите на сградите, за да се впишат творбите му по идеален начин във фасадите, – обяснява Юлия. – Понякога е правил ук­раси дори на готови сгради. А изглеждат като едно цяло, всичко е в хармония. Страхотно е, че напоследък има голям интерес към творчеството му и в Украй­на, и в България. Ще продължа да го пропагандирам, надявам се следващата година да направя изложби в Бургас и Русе, където има негови сгради.

Народна библиотека “Кирил и Методий”, рисувана от Юлия Красовска. Изящните капители на тези колони са също дело на Парашчук

Тези в София са популярни, проучвам сега в провинцията. Имам покана и за изложба в Киев, дано да се върне спокой­ствието в родината ми, за да мога да я осъществя. Благодарна съм, че тук имам възможности да се развивам. Смятам да правя и занапред мостове между Бъл­гария и Украйна, както Михайло Парашчук ги е правил”, заклю­чава Юлия Красовска.(УВести)

Нашата справка:

Юлия е завършила архитек­тура в родния си град Днипро (Днепропетровск) в Украйна. Преди да дойде в България, работила по специалността, а рисуването било само хоби и преподавала като допълнение към основните се занимания. След като се установила в Бургас и създала семейство, то станало нейна основна професия.

Художничката има много са­мостоятелни изложби, вдъхно­вяват я архитектурата, старите сгради. Участвала е и в общи в България, Украйна, Турция, Китай, САЩ, Япония.

“Създадох школа по изобра­зителни изкуства и се занима­вам с деца. Подготвям ги да кандидатстват в художествени училища, за академията, за архитектура. Дъщеря ми вече е почти на седем и рисува непре­къснато. Много ми помага в школата и работим в екип. Съпругът ми винаги ме подкрепя, няма как без неговата помощ да се справя с всичките си про­екти. Той няма нищо общо с изкуството, но има отношение към красотата“, благодарна е жената.

Още по темата:

КОЙ Е УКРАИНЕЦЪТ МИХАЙЛО ПАРАШЧУК И КАКВО Е НАПРАВИЛ ЗА БЪЛГАРИЯ?