Целта е асимилиране на местното население и възпитаване на лоялност към Русия
Киев, 09 ноември 2024.- Защо руските окупатори създават нови “празници“ за временно окупираните територии? Какво дава това на страната-окупатор? И как това се отразява на възприемането на окупацията от хората, които остават там? “Східний варіант” потърси отговорите на тези и други въпроси.
Във временно окупираните територии на Украйна руските пропагандисти създават и провеждат нови празници с национално значение, опитвайки се да “затвърдят“ връзките им с Русия и да потвърдят “обединението“ им. Такъв, например, е така нареченият “Ден на обединението на ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област с Русия“ на 30 септември или “Ден на руското национално единство“, който също се “отбелязва“ активно на окупираните територии.
Във временно окупираните територии на Украйна руснаците използват празниците като още един елемент на пропагандата и инструмент за въздействие върху обществото, твърди заместник-ръководителят на Центъра за медийни изследвания експертът Detector Media Олексий Пивторак. Чрез организирането на събития и тържества, които подчертават “единството“ с Русия, окупационните власти се опитват да наложат проруски настроения, да обезценят украинската култура и да създадат илюзията за местна подкрепа за новото “правителство“.
Такива събития често са съпроводени с разпространяване на руски символи, участие на пропагандни медии и дори включване на деца и младежи в различни “патриотични“ акции. По този начин празниците се превръщат в инструмент в опитите за идеологическа асимилация на украинците в окупираните територии, възпитаване на лоялност към окупационния режим и подкопаване на украинската идентичност.
Важно място в списъка с такива “празници“ е отредено на “деня на обединението на ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област с Русия“, който се провежда на 30 септември. Тази дата се популяризира като символ на “обединението“ на окупираните територии с РФ, а честването ѝ се налага на местните жители чрез публични събития, официални церемонии, концерти и медийни кампании. Окупационните власти се стремят да създадат илюзия за подкрепа на това “обединение“ сред населението, като го използват като инструмент за легитимиране на контрола си върху тези територии.
Причината за обявяването на този “празник“ е не само окупацията на териториите на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна, но и проведеният от окупаторите т.н. “референдум за присъединяване към Русия“. Референдумът нямаше никаква правна сила, беше проведен без международни наблюдатели и с множество нарушения. Въпреки това руснаците обявиха високите резултати от гласуването “в полза на обединението с Русия“. На 30 септември 2022 г. международният престъпник, терорист и т.н. президент на РФ Владимир Путин подписа в Москва съответния договор.
“Подобни събития имат за цел да създадат илюзията за “единство“, към което се стреми Русия, споделя Олексий Пивторак.
“За съжаление, вярно е, че руската пропаганда активно използва организирането на подобни “празници“, за да създаде имидж на “единство на народите“ и да пренапише историята. През септември те отбелязват “деня на обединението“ на временно окупираните територии на Украйна с Русия. В Detector Media смятаме, че подобни празници са опити за популяризиране на собствената им версия на събитията и легитимиране на окупацията“, казва пан Олексий.
“Денят на националното единство“ се чества в Русия от 2005 г. насам. След окупацията на части от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна пропагандистите въвеждат този празник като един от основните празници там, опитвайки се да създадат сред населението чувство за обща идентичност с Русия. В окупираните територии този ден се използва за организиране на масови мероприятия, паради и “патриотични“ акции, в които участват училища, предприятия и неправителствени организации.
Тези събития имат за цел да засилят чувството на лоялност на населението към Русия, представяйки я като символ на единство и обща “историческа съдба“. Образът на “единния народ“ се налага чрез контролираните медии, а “денят на националното единство“ се позиционира като ден, в който местните жители трябва да се чувстват благодарни и “принадлежащи“ към РФ.
“Заслужава да се отбележи, че руската пропаганда използва тези „празници“, за да въздейства върху жителите на окупираните територии чрез образование и ритуали, като насочва съзнанието им в съответната посока и се опитва да промени възприятието им за събитията. А фактът, че денят е обявен за неработен, според мен, увеличава шансовете празникът да бъде възприет положително дори от тези, които не подкрепят окупацията. В края на краищата, не трябва да се ходи на училище или на работа“, обяснява Олексий Пивотарак.
С подобни събития Русия отново се опитва да популяризира имперските си наративи във временно окупираните територии на Украйна. А това, от своя страна, е част от по-широка стратегия, насочена към асимилиране на местното население и възпитаване на лоялност към Русия.(УВести)