Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЕРАТА НА ТРЪМП

Киев, 09 ноември 2024 г. – Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ ще окаже сериозно влияние не само върху вътрешната политика на страната (данъци, мита, миграция, аборти, здравеопазване), но и върху външната политика, смятат експертите от Киевския форум за сигурност – украинска международна платформа за обсъждане на войната и мира.

Особена загриженост предизвикват изявленията му за готовност за бързо прекратяване на войните в Украйна и Близкия изток. Въпреки че целта сама по себе си е положителна, липсата на конкретика е обезпокоителна.

Като се имат предвид диаметрално противоположните интереси на страните в руско-украинската война, амбициозните обещания на Тръмп да я прекрати за 24 часа, необременени с подробности, са особено обезпокоителни. По време на предизборната кампания някои от сътрудниците на Тръмп изразиха различни мнения за възможните варианти на уреждане, често диаметрално противоположни.

Някои предлагаха замразяване на конфликта и извеждане на страните на масата за преговори, за да “преговарят“. Аргументите тук биха били спирането на военната помощ за Украйна и заплахите на Русия да я възобнови, ако Москва е непреклонна. Компромис при този сценарий би могъл да се постигне само за сметка на интересите на Украйна, включително териториалните, което авторите открито потвърдиха.

Бяха направени и други предложения, основани на принципа “постигане на мир чрез сила“. Този сценарий също включваше преговори и създаване на демилитаризирани зони по линията на съприкосновение.

Основните аргументи в този случай щяха да бъдат увеличеното въоръжаване на Украйна и заплахите на САЩ да предприемат строги мерки, ако Москва не се съгласи. Разбира се, това би могло да бъде прелюдия към по-приемливи договорености. Но дори и в този случай бързото възстановяване на териториалната цялост на Украйна не е гарантирано.

Засега Тръмп не е решил кой вариант за прекратяване на войната “за 24 часа“ ще избере. А неговите съветници и кандидати за бъдещи външнополитически и военни постове продължават да въоръжават бъдещия президент с нови идеи.

До 20 януари 2025 г. Украйна и сегашната администрация на Белия дом все още разполагат с повече от два месеца, за да осигурят най-благоприятните първоначални условия за стартиране на сценария на Тръмп. И изглежда, че сегашният президент Джо Байдън е готов да използва правомощията си, за да изпълни изцяло задълженията си към Украйна до края на своето президентство в рамките на средствата, отпуснати от Конгреса. А това са повече от $6 млрд.

Москва също така е наясно с двусмислеността на идеите на Тръмп за прекратяване на войната. За това свидетелства липсата на официални поздравления от страна на Путин към новоизбрания президент за изборната му победа, както и някои забележки на неговия говорител Песков и говорителката на външното министерство Захарова. Москва добре си спомня края на предишното президентство на Тръмп, с максималните (по онова време) санкции и пълната липса на политически диалог.

Плановете на Тръмп за Близкия изток са не по-малко противоречиви. Силната подкрепа за Израел, за която свидетелстват както изявленията на Тръмп по време на президентската кампания, така и действията му по време на първия му мандат, не съвпада съвсем с ускорения край на войната, водена от Тел-Авив. Поради това последният също има около два месеца, за да завърши плановете си за Газа и Ливан, в противен случай те могат да влязат в конфликт с поддържането на добри отношения със следващата американска администрация. Не такъв обаче е случаят с Иран, тъй като интересите на Нетаняху по този въпрос могат да съвпаднат с плановете на Тръмп, който в миналото е бил известен с твърдата си позиция спрямо Техеран.

Пекин също едва ли е доволен от победата на Тръмп, въпреки че Си Дзинпин, за разлика от Путин, поздрави Тръмп. Най-малкото, Китай очаква значително увеличение на митата върху износа за САЩ. А ако Пекин се намеси в изпълнението на мирния план на Тръмп за Украйна, по-специално с износа си на стоки с двойна употреба за Русия, отговорът на новата американска администрация може да бъде много по-строг от демонстративните целеви санкции на Байдън.

Бихме искали също така да видим плановете на Тръмп за значително разширяване на производството на енергия в Съединените щати, за да се понижи цената на енергоресурсите в света. Те могат да съвпаднат с плановете на друг световен износител на енергия – Саудитска Арабия. Тогава успехът може да бъде гарантиран.

В резултат на използването на аргументите “камшик и меденка“ дейността на новосъздадената “ос на злото“ при новата администрация може да се забави донякъде. Но в случай, че Вашингтон прокарва целенасочена изолационистка политика, това може да не се получи и да се трансформира в задълбочаване на сътрудничеството между ключови актьори от Глобалния юг.

И накрая Европа. Въпреки че никой не прогнозира драматични промени като оттеглянето на САЩ от НАТО, някои промени се очакват и тук и вече се подготвят за тях. По-специално става дума за укрепване на автономията на Европа по въпросите на сигурността и някои усложнения в икономическите отношения със САЩ във връзка с обещаните от Тръмп мита за внос на европейски стоки.

Резултатът от тези промени обаче може да бъде положителен – засилване на геополитическата роля на ЕС в света, неговата сигурност и външнополитическа автономия. Брюксел и други европейски столици имат ресурс за това, смятат експертите от Киевския форум за сигурност.(УВести)