Киев, 08 ноември 2024 г. – Обкръжението на новоизбрания президент Доналд Тръмп би било добре да му обясни една проста истина: като нов лидер на Съединените щати той трябва незабавно да представи план за прекратяване на войната в Украйна, пише Foreign Policy.
Тръмп, вероятно, ще се съсредоточи върху вътрешната политика. Той обаче трябва да осъзнае, че забавянето му само е от полза за Русия, която сега действа като пряк противник на САЩ.
Вестникът пише, че планът на Тръмп не трябва да включва отстъпки по отношение на териториите, които Русия завзе в резултат на войната. Не е желателно също така да се разчита на обещанията на руския президент Владимир Путин, който често се отмята от думите си.
Представителите на НАТО и експертите са почти единодушни, че Украйна постепенно губи позиции и предстоящата зима ще бъде повратна точка. Победата на Тръмп в Съединените щати само засили тези опасения, отчасти заради предпазливите му изявления за Украйна и войната.
По-рано Тръмп предположи, че Украйна е трябвало да се съгласи на отстъпки пред Русия преди началото на войната, като заяви, че дори “най-лошата сделка би била по-добра от това, което имаме сега“. Той също така обвини украинския президент Володимир Зеленский в “гадни малки клевети“ по негов адрес.
Ситуацията за Украйна остава изключително трудна. В Източна Украйна Русия, изглежда, се опитва да изтощи морално и физически населението, а на юг блокира пристанища, което затруднява доставките. Майкъл Бочуркив, старши научен сътрудник в Атлантическия съвет, заяви: “Русия се възползва от политическата несигурност в САЩ по време на изборите. Автократични лидери като Путин се възползват от слабостта и нерешителността на Запада, а Западът досега не е позволил на Украйна да нанесе удар по позиции в самата Русия, което дава на Москва стратегическо предимство”.
Западните съюзници, в частност Съединените щати, ограничиха подкрепата си за Украйна, като задържаха определени оръжия и ресурси. Причините за това варират от умора до убеждението, че конфликтът не трябва да се разпространи извън Украйна.
Опасенията на експертите са, че всякакви териториални отстъпки на Украйна само ще засилят агресията на Путин, приближавайки Русия до границите на НАТО и създавайки нови заплахи за Европа. Според Рут Диърмънд, професор в Кралския колеж в Лондон, мирно споразумение, което оставя окупираните от Русия територии на Москва, ще позволи на Кремъл да засили позициите си и да увеличи военното си присъствие в Беларус, което представлява потенциална заплаха за балтийските държави – членки на НАТО. Една по-силна Русия би могла да активизира кибератаките и намесата във вътрешните работи на европейските страни и САЩ.
В статия за Атлантическия съвет Питър Дикинсън пише, че страни, които Русия смята за “исторически част от нея“, като Полша, балтийските държави и други, могат да се превърнат в потенциални цели за агресия на Кремъл.
Европа се опасява, че една руска победа би поставила още по-големи предизвикателства пред стабилността в региона. Това трябва да бъде обяснено на Тръмп, за да разбере той колко е важно да се подкрепи Украйна за сигурността на САЩ. Въпреки разстоянието, границите вече не са защита срещу глобалните заплахи.
Зеленский продължава да призовава за подкрепа, но Вашингтон вече е инвестирал много в тази война. Диърмънд предупреждава: “Загубата на Украйна ще изглежда за останалия свят като загуба на САЩ от Русия – или коалиция Русия – Иран – Северна Корея. Всяко намаляване на американската подкрепа също ще изглежда така, сякаш Русия е принудила САЩ да отстъпят. Това очевидно би накърнило сериозно доверието в САЩ. От години Путин говори за слабостта на Запада, като има предвид най-вече САЩ”.
Въпреки че конфликтът в Украйна може да изглежда далечен за американската общественост, той има реални последици за сигурността на Съединените щати.
Предстои да видим доколко сериозно Тръмп приема украинския въпрос и дали напълно разбира заплахата. По-рано той неколкократно нарече Путин “гений“ и в същото време заяви, че има “добри отношения“ както с Путин, така и със Зеленский.
Според вестника, е под въпрос дали Тръмп разбира за какво става въпрос в Украйна и дали е готов да подкрепи съюзниците на САЩ. Затова екипът му трябва да му предаде послание: Съединените щати се нуждаят от победата на Украйна, за да запазят собствената си сигурност и влияние на световната сцена, подчертава Foreign Policy.(УВести)