Киев, 08 ноември 2024 г. – Републиканецът Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ. Окончателната му преднина пред демократа Камала Харис дойде в щата Уисконсин. Тръмп ще се завърне в Белия дом след четиригодишна пауза. Общо той получи 277 от 270-те електорални гласа, необходими за победата.
Каква обаче ще бъде политиката на Тръмп спрямо Украйна и дали ще се промени позицията му спрямо Русия? За това в интервю за УНИАН разказва Владислав Фарапонов – председател на Института по американистика и анализатор в Internews Ukraine.
– Как Тръмп ще се повлияе от обкръжението си по време на това президентство?
– Той ще получава информация от обкръжението си и ще взема решения самостоятелно.
– Тръмп повече няма да може да се кандидатира за президент. Означава ли това, че ръцете на му ще бъдат много по-свободни?
– Той е президент с втори мандат, така че бих казал, че като цяло – да. Ръцете му наистина ще бъдат развързани и може би ще мисли още повече за някои глобални неща, а не само за вътрешната политика, макар че, разбира се, тя ще бъде приоритет. Но той ще мисли и за глобални външнополитически въпроси, включително за прекратяване на войната в Близкия изток, за прекратяване на войната на Русия против Украйна. Т.е., става дума за фундаментални и сериозни неща, а не за символични.
– Майк Джонсън, който “няма да храни Украйна“, ще стане председател на Камарата на представителите. Дали Републиканската партия наистина ще поеме водеща роля на всички нива – в Белия дом, Конгреса и Сената?
– Мисля, че председателят на парламента Джонсън не е против подпомагането на Украйна. Той просто иска да затвърди лидерството си в Републиканската партия и поставя на първо място собствените си интереси по отношение на преизбирането и партията си. Републиканците водят в изборите за Камарата на представителите. Въпреки това смятам, че в Камарата на представителите може да има леко предимство за демократите и лидер на демократите може да стане председател на парламента. Но трябва да изчакаме.
– Как Тръмп може да накара Зеленский и Путин да седнат на масата за преговори и дали те ще се съгласят?
– Сега украинският екип ще комуникира с екипа на Тръмп. Защото не е ясно колко голям натиск е готов да окаже Тръмп върху Путин. Когато разберем това, ще ни бъде по-лесно да комуникираме и да предаваме позицията си. Срещнах се с посланика на Украйна в САЩ Оксана Маркарова и разбрах, че няма да правим компромиси с нищо, и това е правилно, това е силна позиция. Така че, най-вече, трябва да разберем дали Тръмп е готов да окаже натиск върху Путин и до каква степен. В противен случай как можем да се подготвим за каквито и да било преговори? Ако Тръмп иска да преговаря, трябва да има ясна яснота относно участието на Украйна.
– Какви ще са последствията за Украйна и Русия, ако те отхвърлят идеите на Тръмп или не са съгласни с плановете му, както ги изрази екипът му преди изборите?
– За Москва това може да са ограничения върху проруските сателити в света. Може да има повече санкции, може да има персонални санкции. Като цяло лостовете за въздействие върху Русия, освен увеличаването на финансовата и военната помощ за Украйна, са санкциите и “охлаждането“ на контактите.
В случая с Украйна това може да бъде липсата на помощ или намаляването ѝ до минимум. Това е основната санкция за Украйна.
– Като се има предвид “наследството“, оставено от демократите, и обещанията на Тръмп да оправи всичко – от икономиката и инфлацията до миграционната политика, дали той няма да съсредоточи всичките си усилия, време и пари върху това да сложи ред в САЩ, като остави Украйна извън уравнението?
– Мисля, че особено през първите две години той ще се съсредоточи върху вътрешната политика. Това ще бъде неговият приоритет. Но това не означава, че ще има застой на външнополитическия фронт.
– Ако Тръмп види, че Путин не иска преговори и мир, може ли да настоява за присъединяването на Украйна към НАТО?
– Не мисля.
– Преди изборите в Европа се говореше много за това как Старият свят трябва да се подготви да живее в една нова реалност, в която САЩ вече няма да бъдат лидер на Западния свят в степента, в която бяха през последните десетилетия. Ще може ли Европа без САЩ да продължи да подкрепя Украйна и да компенсира Украйна за това, което тя потенциално няма да получи от САЩ?
– На първо място, Европа много бавно подкрепя Украйна, включително в производството на оръжия. Всъщност, е много малко вероятно Европа да успее да компенсира помощта от САЩ. Второ, мисля, че САЩ ще продължат да бъдат лидер на западния свят.(УВести)