Събралите се обсъждаха интересни теми от областта на украинистиката и българистиката
София, 07 ноември 2024.- Вчера в столицата завърши двудневната международна конференция “Драгоманови студии”. Тя е шестнадесета поред, като първата по инициатива на украинката Антонина Якимова се провежда през септември 2006 г. Преди три години пани Антонина предаде щафетата на преподавателския екип на профил “Украинистика” в Софийския университет “Св.Климент Охридски”, в конферентната зала на който се проведе тазгодишното събиране на украинисти и българисти. “Драгомановите студии са средище за размяна на идеи, мнения, споделяне на нещо ново, публикувано в областта на украинистиката и българистиката”, сподели д-р Райна Камберова – главен асистент, преподавател по украински език в най-престижния български вуз.
Откриване на проявата уважиха проф. д-р Амелия Личева – декан на Факултета по славянска филология , Олеся Илашчук – посланик на Украйна в България, Антонина Якимова – заместник-председател на Сдружението на украинските организации в България “Мати Украйна” и почетен председател на оргкомитета на конференцията, проф. д-р Олена Чмир – българист от Киевския национален университет “Тарас Шевченко”.
В речите си те се спряха на фактите от живота и делото на проф. Михайло Драгоманов – учен с европейско име, пристигнал в България през 1889 г. да преподава най-новата история в току-що откритото в София Висше училище – сега СУ “Св.Климент Охридски”.
Направи приятно впечатление, че словото си украинският посланик, облечена в изящен бял костюм, произнесе на перфектен български език.
Програмата на конференцията беше много наситена и с много доклади. Някои от участниците говореха от трибуната в залата, а някои, особено чуждестранните – онлайн. Организаторите се постараха от техническа гледна точка срещата да бъде добре осигурена. Освен от България и Украйна, имаше и учени от чужбина, по-специално, от Полша, от Ягелонския университет, и Унгария.
Особено впечатли докладът на доц. д-р Албена Стаменова “Езикови игри в градините на постмодернизма”, основан върху превода й на последния роман на украинския писател Юрий Андрухович “Радио Нощ”. Между другото, пани Албена е превела на български език и “Московиада”, и “Дванайсетте обръча”, и “Любовниците на Юстиция”, и “Писмо до Украйна” на същия автор.
Не по-малко интересен беше и докладът на Виталий Нагирни от Полша за произхода на фамилно име “Шварно” от времето на Киевска Рус, на гл. ас. д-р Райна Камберова за актуални проблеми при предаването на антропоними и топоними от славянски езици на български език, на ас. д-р Лилия Желева за българско-украинска лексикална интерференция при обучението по конферентен превод, на Олена Сирук и Иван Держански за категория на потенциалната модалност в украински и български език и др.
В рамките на конференцията бе представена една научна монография “Светът от вчера”, видян през катастрофата от 1939 г. – усещанията за застрашена Европа в културата и литературата на България, Украйна, Полша и Чехословакия, и два сборника с художествени текстове и публицистика “Българските визии за Европа, обединеното отечество и войната (1930-1945)” и “Inter arma. Предчувствието за война в чешката литература (1935-1939)”.
Състоя се и презентация на книгата и картините на талантливата украинска художничка от Днипро, която живее в Бургас, Юлия Красовска “Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България”. Своя разказ за известния украински скулптор – един от малкото ученици на Огюст Роден, творил в България от 1921 г. до смъртта си през 1963 г., пани Юлия придружи освен със слайдове и видео, и със свои картини на Парашчукови сгради тук и фотоси от същите. Художничката възнамерява да продължи да работи по тази, относително слабо проучена тема и творец, и да развие книгата си в научен труд.
Модераторите на пленарните заседания и заседанията по секции бяха д-р Лилия Желева, Владимир Колев и Павлина Мартинова.
Международна конференция “Драгоманови студии” се провежда веднъж на три години. “Според мен, тазгодишното издание беше успешно, – сподели пред “УВести” д-р Райна Камберова. – Съумяхме да съберем на едно място много участници с интересни доклади, получи се оживена дискусия. Целта – запознаване с нови теми и размяна на мнения в областта на украинистиката и българистиката, на славистиката беше постигната”.
В момента украинистиката в СУ “Св.Климент Охридски” се изучава от 15 студенти.(УВести)
Фоторепортаж на Васил Жукивский