Киев, 05 ноември 2024.- Над 30% от публикациите на украинците в социалните медии преобладават гневни настроения. Сред причините са последиците от постоянния обстрел от страна на Русия и гневът към западните партньори на Украйна, съобщава Цензор.NET.
Експерти от неправителствената организация CAT-UA проведоха проучване, за да разберат какви настроения са преобладавали в украинското информационно пространство от 26 октомври до 1 ноември т.г. Ето и резултатите:
Гняв
Според анализа на постовете през изминалата седмица, сред украинските Интернет потребители е преобладавал песимизмът. Изследователите твърдят, че това се дължи на постоянните атаки от страна на Русия и в резултат на това – на разрушаването на сгради, нараняванията и смъртните случаи.
Освен това, гневните постове засягаха и западните партньори, по-специално полските власти, чиито представители отказаха да предоставят МиГ-ове. Потребителите бяха възмутени и от слабата реакция на света по отношение на участието на севернокорейски войници във войната против Украйна. Общо 33% от публикациите са гневни.
Безпокойство
В 22% от публикациите се наблюдаваше безпокойство. Те бяха предизвикани по-специално от новините за севернокорейски войници, които вече са пристигнали в зоната на военните действия.
Гражданите са обезпокоени и от руската офанзива в източната част на страната. Украинците обсъждат възможните сценарии за нейното развитие. Понякога тези дискусии ставаха по-емоционални.
Радост
По-приповдигнатите настроения преобладаваха в 15% от публикациите. По-специално за събитията в Крим и Чечня, както и за напредването на украинските сили в Курска област.
Други причини за положителни реакции бяха помощта от САЩ и Дания, както и посещението на норвежкия министър на отбраната в Одеса.
Тъга
Изследователите отбелязват, че през миналата седмица делът на публикациите с тъжни настроения се е увеличил значително – до 13%. Очевидно, това се дължи на смъртта на украински цивилни граждани в резултат на руските удари по Киев, Херсон, Харкив и Днипро.
Надежда
Най-често украинците изразяваха надежда за глобална подкрепа, особено от страна на САЩ и Южна Корея. Такива постове са 5%.
Умора
Авторите на проучването смятат, че през последната седмица се е увеличил броят на постовете, в които украинците изразяват умора от събитията около тях. Според техните наблюдения, в социалните мрежи са се появили много лирични стихотворения на тази тема. За това свидетелстват 2% от реакциите.
Как беше проведено изследването
Съгласно методологията на изследването, CAT-UA ежедневно качваше пълен набор от споменавания на военни термини – общо над 300 хил. поста – с помощта на автоматизирани системи за наблюдение, използвайки 50 ключови думи за търсене във Facebook, X, TikTok, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki (последните два ресурса са забранени в Украйна).
От този масив от публикации, написани от потребители от Украйна, на случаен принцип се избират 1350 публикации дневно, което е приблизително 0,25% от общия брой публикации. Данните се обработват ръчно: потребителите с проукраинска позиция – средно 85% от общия брой, се идентифицират и изразените от тях емоции се определят въз основа на протоколи за кодиране.(УВести)