Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ПРОФ. ІРИНА МАТЯШ ПРОЧИТАЛА ЛЕКЦІЮ БОЛГАРСЬКИМ СТУДЕНТАМ-ІСТОРИКАМ ПРО БОЛГАРІЮ ТА УНР

Софія, 31 жовтня 2024.- Учора проф. д-р Ірина Матяш зустрілася зі студентами історичного факультету Софійського університету “Св.Климент Охрідський” і прочитала їм лекцію про болгарського професора Івана Шишманова – посла Царства Болгарія в УНР у 1918 р.

Зустріч організував цей університет за сприянням посольства України в Болгарії. Пані Ірину прийняло й керівництво вузу.

Після підписання Берестейського мирного договору у березні 1918 р. Болгарія, як іще п’ять держав, визнала УНР і цар Фердинанд вирішив відправити в Україну послом проф. Шишманова. Підстав зупинитися на відомому вченому він мав багато, зокрема, Шишманов – зять Михайла Драгоманова, який викладав тут новітню історію, перший в Болгарії славіст та україніст, окрім іноземних, знав російську і трохи українську мову, був прихильником незалежності України, мав друзів та колег не лишень в Києві.

У своїй розповіді проф. Матяш зупинилася на піврічному перебуванні Шишманова в Києві, коли в Україні уже був гетьманат. За оцінкою вченої, професор чудово впорався зі своїми дипломатичними обов’язками, хоча й не був дипломатом від кар’єри. У задумах болгарина було якомога швидше розбудувати політичні, економічні, наукові та культурні стосунки з УНР. Шишманов вважав, що для цього є усі підстави, бо за ментальністю болгари та українці є близькими.

Пані Ірина опрацювала величезний масив інформації про життя, наукову та дипломатичну роботу Шишманова, що дозволило їй оперувати цікавими фактами, деталями, і це зробило лекцію вельми цікавою. Насамкінець вона у відповідь на запитання прокоментувала події на поведінку великих сил у добу УНР і зараз, коли Україна протидіє російській навалі.

Керівництво історичного факультету подякувало проф. Ірині Матяш за змістовну лекцію, а студенти – бурхливими оплесками. Хтозна, може, когось з них зацікавить історія болгарсько-українських стосунків, бо роботи у цій сфері є ще чимало.

Лекцію пані Ірини перекладала д-р ст. ас. Райна Камберова – викладач української мови відділення україністики Софійського університету, представниця першого випуску україністів цього вузу.(УВести)

Наша довідка:

Проф. Ірина Матяш є провідним науковим співробітником відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України Інституту історії України Національної академії наук України. Серед чисельного наукового доробку професорки є й праця “Українсько-болгарські відносини: офіційна культурна дипломатія (1918-1944)”, яку вона підготувала у співавторстві з доктором Анною Тертичною – нині заступницею посла України в Болгарії, та доктором Інною Манасієвою з Інституту історичних досліджень Болгарської академії наук.

Проф. Ирина Матяш (четверта зліва) з дипломатами, викладачами університету та представниками діаспори
(зліва-направо): д-р Анна Тертична – заступниця посла України в Болгарії, проф. д-р Ірина Матяш та проф. д-р Міра Маркова

Ще до теми:

ПОСОЛ ЦАРСТВА БОЛГАРІЯ ПРОФ. IВАН ШИШМАНОВ В УКРАЇНІ – “ЩОДЕННИК” 1879-1927

ДIМIТРА ШИШМАНОВА – ОНУКА МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА, РОЗСТРІЛЯЛИ В НІЧ З 1 НА 2 ЛЮТОГО 1945

АННА ТЕРТИЧНА УЗАГАЛЬНИЛА ПОНАД 100-РІЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В БОЛГАРІЇ

ИВАН ШИШМАНОВ: БЪЛГАРИЯ И УКРАЙНА ПРИТЕЖАВАТ ВСИЧКИ УСЛОВИЯ ЗА БЪДЕЩО БЛИЗКО ПРИЯТЕЛСТВО

МИХАЙЛО ДРАГОМАНОВ И БЪЛГАРИЯ

В БЪЛГАРИЯ УКРАИНКАТА ЛИДИЯ ШИШМАНОВА-ДРАГОМАНОВА Е БИЛА ИНСТИТУЦИЯ