Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

POLITICO: СЕДЕМ ОТ 32 ДЪРЖАВИ СА ПРОТИВ УКРАЙНА ДА СЕ ПРИСЪЕДИНИ КЪМ НАТО

Киев, 24 октомври 2024.- Германия и САЩ не са единствените, които блокират поканата за членство на Украйна в НАТО. Унгария, Словакия, Белгия, Словения и Испания също се противопоставят, пише Politico.

Изданието отбелязва, че Планът за победа на президента Володимир Зеленский е изправен пред проблем, тъй като се основава на това Украйна да получи покана за членство в НАТО, а някои ключови членове на алианса не са заинтересовани това да стане.

“Според четирима представители на САЩ и НАТО и дипломати, които са говорили при условие на анонимност, за да споделят последните вътрешни дискусии, Германия и САЩ са сред най-големите сили, които бавно реагират на призива на Зеленский за незабавна покана за членство в НАТО“, се казва в статията.

Politico отбелязва, че ключови членове на Алианса са загрижени да не бъдат въвлечени във война с Русия.

В интервю за изданието напускащият посланик на САЩ в НАТО Джулиана Смит подчертава американската позиция: “Алиансът не е достигнал точката, в която е готов да предложи членство или покана на Украйна”.

Германия и Съединените щати не са единствените, които блокират Украйна. Унгария и Словакия също се съпротивляват, но от различна отправна точка. Техните настоящи популистки лидери като цяло са прокремълски настроени: унгарският премиер Виктор Орбан блокира средствата на ЕС за въоръжаване на Украйна и се оттегли от програмата на НАТО за военна помощ за Киев. В публикация в социалните мрежи Орбан нарече плана за победа на Зеленский “повече от ужасен“.

По-рано този месец словашкият премиер Роберт Фицо предупреди, че присъединяването на Украйна към НАТО “ще бъде добра основа за трета световна война“ и обеща, че “никога няма да се съгласи“ с него.

Има и други държави, които не са склонни да предприемат бързи действия, за да отговорят на нуждите на Киев, а се задоволяват да се спотайват в сянка.

“Държави като Белгия, Словения или Испания се крият зад САЩ и Германия. Те не искат да го правят“, казва един от служителите на НАТО. Втори служител заяви, че страните “абстрактно подкрепят идеята, но щом тя се доближи до реализация“ започнат да ѝ се противопоставят по-публично.

Въпреки това, служителите, които разговаряха с Politico, искаха да подчертаят, че нито САЩ, нито Германия все пак не изключват евентуалното присъединяване на Украйна към алианса.(УВести)