София, 24 октомври 2024.- Сборището на БРИКС в Казан бе посрещнато със злорадство и с ирония на Запад. А напразно. Абсолютно напразно, пише на страницата си във Фейсбук проф.Николай Слатински.
Изгледах и прочетох доста за самото сборище и за двустранните срещи на най-високо равнище там.
Случилото се е – както и да го оценяваме – изглежда като победа за рашисткия злодей. И той го възприема именно така.
Международното присъствие в Казан бе и сериозно, и показателно! Идват му на крака на Путин и разговарят с него лидери на редица държави, някои от които са ключови в днешния полудяващ и непредсказуем свят.
Всъщност, тази Казанска афера е категоричен знак за отслабването на Запада като глобален лидер и за прехода към двуполюсен свят.
Не, не както Путин искаше – да има многополюсен свят, вместо тотална доминация на САЩ и Запада. Ние вървим към нов двуполюсен свят с две суперсили – САЩ и Китай.
И като става все по-уязвимо едноличното лидерство на Запада, то върви, набира сила и скорост процес на пренареждане върху Голямата геостратегическа игра.
Мнозина от сателитите и слабаците, от продажниците и страдащите от харемен синдром (важното е да си наложница в нечий харем, без значение чий точно е той) в голяма степен се преориентират. Нареждат се на опашка при Другаря Си в пози, удобни за … логаритмуване.
Именно Другарят Си бе главното действащо лице в Казан.
А Путин се погря в лъчите на новата слава на Другаря Си.
На Путин (снимка горе) и това му е достатъчно – да демонстрира, че за него няма никаква изолация, че той е в играта.
Дори като васал на Китай.
Дори като суровинен придатък на Китай.
Дори с юанизирана руска икономика на Китай.
Дори като бухалка на Китай.
Дори като луд и без задръжки съсед на Китай, използван да руши стария световен ред и да изтощава Запада и разбива неговото, на Запада и без това все по-формално единство с безумната Война, която води в Украйна.
Така че Западът не трябва да злорадства по адрес на сборището в Казан и не бива да иронизира постигнатите и непостигнатите там резултати.
Западът е длъжен да си даде сметка – и то час по-скоро, че Сборището на БРИКС в Казан извлича предупредителни, алармистки звуци от тежка и грозна камбана. И тази камбана бие за него. За Запада, заключава проф. Слатински.(УВести)
Нашият коментар:
Участието на 36 държави, 22 от които на ниво държавни и правителствени ръководители, включително различни регионални лидери, на 16-та среща на върха на БРИКС в руския град Казан (22-24 октомври) наистина рисува картина на “консолидация на Юга“. Да, това може би не е руски, а по-скоро китайски успех. Да, между членовете на БРИКС има дълбоки противоречия. Но, въпреки всичко, картината е доста показателна.