Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

СРЕЩАТА НА ВЪРХА НА БРИКС В КАЗАН ПОКАЗВА: ЗАПАДЪТ СЕ ЛЪЖЕ, ЧЕ ИЗОЛИРА РУСИЯ

Киев, 23 октомври 2024 г. – Срещата на върха на страните от БРИКС, която започна вчера в Казан, Русия, сега е основна тема на руската пропаганда. Москва ентусиазирано ни казва, че това е провал на изолацията, санкциите и “еднополюсния свят“, че БРИКС е “уникален съюз“, насочен към “развитие, а не към възпиране“. И, разбира се, Кремъл показва, че “the rest” (останалите) превъзхождат “the West” (Запада).

Участието на 36 държави, 22 от които на ниво държавни и правителствени ръководители, включително различни регионални лидери, наистина рисува картина на “консолидация на Юга“. Да, това може би не е руски, а по-скоро китайски успех. Да, между членовете на БРИКС има дълбоки противоречия. Но, въпреки всичко, картината е доста показателна.

Срещата на върха в Казан е от огромно значение за баланса на силите в света и за бъдещето на Украйна. Както обяснява Telegraph, Доналд Тръмп, ако спечели президентските избори в САЩ, ще има оправдание да спре да подкрепя Киев, като ще каже, че Русия е пострадала малко от две години и половина западни санкции и значителни разходи на съюзниците за подпомагане на Украйна.

“Русия загуби десетки хиляди души в Украйна, но както показва кървавата ѝ история, тя има безкрайна склонност към страдание. Не е изненадващо, че украинците са ядосани, че Антониу Гутериш, генералният секретар на ООН, пристигна в Казан, защото виждат докъде води всичко това“, отбелязва вестникът.

Антониу Тутериш

От ООН се защитават, като казват, че генералният секретар последователно е критикувал действията на Русия. По-специално той е заявявал, че агресията на Москва в Украйна създава “опасен прецедент“ за света. В този случай обаче не е ясно защо той би отишъл на срещата на върха на Путин. Изданието допълва, че Гутериш и ООН също така са “заели морално амбивалентна позиция по отношение на конфликта в Близкия изток“ и са я нарекли благотворителна.

В същото време Путин се представя като представител на постколониализма, въпреки че самата среща на върха се провежда в древното Казанско ханство, което е завладяно от цар Иван IV Грозни.

“Освен това, какво друго е опитът за окупация на Украйна, освен империалистическа авантюра? Но подобни тънкости не се забелязват от страните, които се стремят да подразнят Запада и да покажат, че неговите закони вече не важат толкова, колкото някога“, заключава изданието.

Припомняме, че украинският президент Володимир Зеленский заяви, че БРИКС помага на Путин да покаже на света и най-вече на собственото си общество, че Русия не е изолирана.

Белият дом път твърди, че Съединените щати не смятат междуправителственото обединение БРИКС за заплаха за себе си.

“Русия вероятно ще използва срещата на върха на БРИКС като възможност да демонстрира усилията си за укрепване на глобалните връзки с незападни сили и евентуално да сключи споразумения и търговски договорености, чрез които да подкрепи военните си усилия в Украйна, като същевременно смекчи въздействието на западните санкции“, се казва в доклада на Института за изследване на войната (ISW).(УВести)