Киев, 17 октомври 2024 г. – Настоящата теория за победата на руския президент Владимир Путин е насочена към удължаване на конфликта и се основава на убеждението, че окупаторите ще успеят да спечелят войната на изтощение.
Анализаторите от Института за изследване на войната (ISW ) обаче смятат, че тези планове може да се провалят. Путин и руското военно командване заповядаха на войниците да провеждат настъпателни операции по цялата дължина на фронтовата линия в Източна и Североизточна Украйна в продължение на една година. Това трябваше да изтощи украинските въоръжени сили и да им попречи да натрупат необходимите сили за провеждане на собствени контранастъпателни операции.
“Путин и руското военно командване вероятно смятат запазването на инициативата в целия театър за стратегически приоритет. Те демонстрираха своята толерантност към продължителни настъпателни операции, които водят до постепенно, пълзящо напредване далеч от планираните оперативни цели“, обясняват експертите на ISW.
В момента противникът се опитва да елиминира заплахата, която представляват украинските въоръжени сили в района на Курск, като в същото време продължава настъплението си на изток, преследвайки отдавна поставените си оперативни цели.
Какво ще стане на фронта в близко бъдеще
Анализаторите смятат, че засилената офанзива на руските военни през лятото на 2024 г. за превземане на Покровск и намаляване на по-широкото настъпление на Украйна в западната част на Донецка област вероятно ще достигне кулминацията си през следващите месеци.
Въпреки състоянието на руската военна готовност, Кремъл ще продължи да ангажира армията си в общи стратегически усилия за запазване на инициативата в целия театър и изтощаване на украинските отбранителни сили много преди тази кулминация.
“Теорията на Путин за победата се основава на това, че руските войски ще провеждат последователни настъпателни операции безкрайно дълго. Тези изтощителни настъпления обаче вероятно ще влошат състоянието на руските жива сила и техника дотолкова, че руските войски ще бъдат принудени да забавят темпото на настъплението поне в някои части на фронта. Това ще позволи на украинските въоръжени сили да се конкурират и вероятно да изземат инициативата на бойното поле в тези райони“, предполага ISW.
Изтощаване на руската армия
Според експертите, средносрочните и дългосрочните ограничения на военния потенциал и военнопромишления комплекс на Русия ще подкопаят способността на агресора да поддържа последователни офанзиви, целящи удължаване на войната и изтощаване на Украйна.
Анализаторите наблюдават постоянно нарастване на финансовите стимули, които руските власти използват, за да подпомогнат набирането на войници. Това означава, че резервите от доброволци в Руската Федерация се изчерпват.
“Руските власти са обезпокоени, че настоящите усилия за набиране на доброволци дават все по-малко резултати. И че Путин все още се опитва да избегне поредната частична мобилизация на резервистите на фона на проблемите с формирането на въоръжените сили“, се допълва в доклада на ISW.
Анализаторите предполагат, че Руската Федерация може да проведе още една вълна на частична мобилизация, подобна на тази през есента на 2022 г. Това обаче ще бъде направено само под силен натиск или след като настоящата кампания за скрита мобилизация се провали.
“Руските настъпателни операции в Украйна доведоха до значителни технически загуби, особено на бронирани машини. А военнопромишлените мощности едва ли ще могат да заменят тези загуби в средносрочен и дългосрочен план. В момента Русия разчита на възстановяването на запаси от техника от съветската епоха, за да замени значителните загуби в Украйна. А тези запаси се изчерпват с все по-бързи темпове“, заявиха анализаторите.
Освен това, Русия активно закупува оборудване и снаряди от КНДР и Иран и си сътрудничи с Китай за придобиване на критични компоненти за собственото си оръжейно производство. Това обаче не може да задоволи всички нужди на Русия от материално-технически средства за водене на война.
“Изглежда, че Путин не желае да проведе пълномащабна икономическа мобилизация, както и да проведе поредната вълна на мобилизация на личния състав. Остава неясно дали критичните затруднения и задълбочаващият се недостиг на работна ръка ще позволят на Русия бързо и напълно да мобилизира икономиката си до нивото, необходимо за военни операции“, заключава ISW.(УВести)