Киев, 17 октомври 2024 г. – Вчера украинският президент Володимир Зеленский представи във Върховната Рада своя план за победа. Политическият анализатор Игор Рейтерович пише за информационна агенция УНИАН, че в него има някои интересни подходи.
Преди всичко, трудно е да го наречем план, защото това е по-скоро набор от нужди, които Украйна има и които са изразени пред нейните партньори. Това е нашето виждане за това как трябва да се решат определени въпроси.
От политическа гледна точка обаче ние нямаме претенции към президента. Всичко беше представено прекрасно. И вече видяхме по-голямата част от това, което беше казано.
Новото е точка четвърта, която предвижда сключването на специално споразумение, по-специално със Съединените щати и Европейския съюз, за съвместна защита на критичните ресурси, налични в Украйна, за съвместни инвестиции и използване на съответния икономически потенциал. Има и някакъв секретен протокол, чиито подробности не са известни.
Новост е и това, което се предвижда в точка пета от плана: след войната, със съгласието на партньорите, някои военни контингенти на въоръжените сили на САЩ, разположени в Европа, могат да бъдат заменени с украински части. Това е съпоставимо с известната статия на Борис Джонсън, в която той отбеляза, че след войната украинските военни могат да заменят американските военни и да се превърнат в надежден щит за НАТО.
Но засега това е по-скоро набор от лозунги. Чухме много малко конкретика, механизми за изпълнение на този план.
Може би това се дължи на мястото на провеждане на презентацията. В крайна сметка Върховната Рада е по-скоро място за политика, както и това, че планът засяга и неща, които са секретни. Може би това е просто представяне на тезите пред партньорите: ако те не ги приемат, тогава е необходимо да се търсят нови варианти и да се направят някои болезнени компромиси.
Например, не е ясно защо планът трябва да включва разпоредба, според която партньорите ни трябва да свалят руски ракети заедно с нас, ако те изрично са заявили, че няма да го направят? Прилича на това, което понякога се прави в бизнеса: когато залогът се вдига колкото се може повече, за да се направят приемливи компромиси.
Друг въпрос, който възникна след речта на Зеленский в парламента, беше: Защо трябваше да протакате тази презентация толкова дълго? В края на краищата в тези точки няма нищо необичайно. Искам да кажа, че те можеха да бъдат представени и по-рано.
Струва ми се, че основната цел на това публично представяне е да се прехвърли топката към нашите партньори. То се състоя в навечерието на посещението на президента на САЩ Джо Байдън в Германия, където той трябва да се срещне с германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон и британския министър-председател Киър Стармър. Сега топката е в тяхното поле и те трябва публично да отговорят кое от предложенията подкрепят.
Въз основа на това ще формираме реална стратегия за продължаване на отбраната и прекратяване на войната, както каза президентът, през 2025 г. (въпреки че има и въпросителни относно този срок). И ако получим положителен отговор на поне няколко разпоредби от този план, това със сигурност ще бъде успех за нас.
Независимо от това, че някои от точките не изглеждат, меко казано, много реалистични (по-специално поканата към НАТО), в Плана за победа няма предателство. Струва си обаче да се обърне внимание на някои нюанси.
Например, когато президентът на Украйна говори за възможния край на войната, той не каза при какви условия би могло да се случи това. Имаше фраза за недопустимостта на търговията с територия и суверенитет, но признаването на определени територии за временно окупирани не е търговия с територия, а обективна реалност, с която живеем от 2014 г. насам.
Имаше и претенции към нашите партньори, че често говорят за преговори с агресора, но не говорят за справедливост. Това е малко небрежно твърдение. В крайна сметка партньорите на Украйна никога не са казвали официално подобно нещо. Те винаги са казвали, че Украйна ще реши кога, как и при какви условия да разговаря с Русия. Това, че преговорите се водят неофициално, се знае от всички. Но тогава трябва да назовем имената на тези, които се опитват да се договорят за нещо при закрити врати. И дали Украйна е замесена…
Заслужава да се отбележи, че Зеленский беше ясен: Украйна днес по същество воюва срещу Иран, КНДР и Русия (странно е, че той не спомена Беларус). Това твърдение е правилно. В края на краищата, на фона на всички разговори за Северна Корея, които се водят напоследък, това е много неприятно “разклонение на пътя“ за нашите партньори. Те определено няма да могат да пренебрегнат този факт. Освен това, има разбиране, че ако тези севернокорейски войници се появят на бойното поле в Украйна на страната на Русия и усвоят нови начини на водене на война, това ще бъде проблем за съюзниците на САЩ, особено за Южна Корея. За нас тази история, колкото и цинично да звучи, е полезна от гледна точка на привличане на вниманието, смята Игор Рейтерович.(УВести)
Още по темата:
ВЪВ ВЪРХОВНАТА РАДА ЗЕЛЕНСКИЙ ПРЕДСТАВИ ОСНОВНИТЕ ТОЧКИ НА ПЛАНА ЗА ПОБЕДА