Киев, 09 октомври 2024 г. – От началото на пълномащабната инвазия украинчетата са започнали да учат по-зле. Това е мнението на 95% от учителите, които са взели участие в проучване, организирано от Rakuten Viber в сътрудничество с EdEra – онлайн образователно студио. В анкетата са участвали почти хиляда украински учители, съобщава порталът Osvita.ua.
Наблюденията се основават на личните впечатления на учителите и на общи статистически данни. Сред основните причини за това явление педагозите посочват битовите пречки (83,8% от учителите обясняват този проблем по този начин). След това се нарежда стресът, причинен от войната (73,7%), а на трето място е продължителното онлайн обучение (57,6%).
Освен това, влошаването на резултатите от обучението се обяснява с:
– липсата на разбиране от страна на учениците за тяхното бъдеще (56,4%),
– натрупаното изоставане след карантината COVID-19 (56,4%),
– липсата на мотивация за учене сред учениците (53,4%).
Мнозинството от учителите (90%) използват допълнително повтаряне на материала с учениците, за да подобрят резултатите от обучението. Над 40% от учителите дават на децата допълнителни задачи или литература за самостоятелно учене, консултират се с родителите на учениците и предлагат допълнителни занимания. Почти 29% съобщават, че организират извънкласни образователни дейности. Приблизително 3% от учителите не използват никакви методи за компенсиране на образователните загуби сред учениците.
Кой трябва да е отговорен за подобряване на знанията? Ето какво казват учителите:
– 74% – самите ученици;
– 72% – родителите на учениците;
– 69% – учителите.
Накратко, за да се подобри ситуацията, са необходими съвместни усилия за наваксване на изоставането на украинските ученици.(УВести)