Киев, 02 октомври 2024 г. – Подробностите за плана за победа на Украйна все още не са оповестени, но президентът Володимир Зеленский заяви, че само силна Украйна може да принуди руския президент Владимир Путин да седне на масата за преговори. До известна степен той е прав, пише Bloomberg.
Изданието отбелязва, че докато Путин вярва, че може да надживее подкрепата на Украйна от страна на западните си партньори, той ще продължи войната си на изтощение. Въпросът, отбелязват журналистите, е как да променим сметките му.
Bloomberg пише, че всеки здравомислещ човек иска да сложи край на бойните действия. Днес, отбелязват журналистите, около един милион души са убити или ранени. Войната в Украйна, отприщена от Русия, доведе до масово разселване на хора и широкомащабно разрушаване на имущество и инфраструктура. Тя създаде нова геополитическа нестабилност и опустоши икономиката, която е световен доставчик на основни стоки, особено продоволствието. Импулсът да се капитулира – да се приемат условията на Путин, да се спре кръвопролитието и да се предотврати по-нататъшна ескалация – е разбираем, смята Bloomberg и пита дали е възможна такава сделка.
От време на време Путин симулира интерес към преговори, но цената е, че Украйна трябва да се откаже от претенциите си към четирите региона и Кримския полуостров, които незаконно анексира. Условието на руския диктатор е също така да се откаже от надеждата за членство в НАТО. А това разкрива неискреността на господаря на Кремъл. Напротив, цялата икономика на Русия е преориентирана в подкрепа на войната и тя продължава да купува оръжия и технологии от държави измамници. В същото време заявената от Путин цел остава непроменена: превръщането на Украйна в руски васал.
Колкото и желателно да е прекратяването на огъня, то ще доведе до огромни рискове за Украйна, подчертава Bloomberg. Защото, отбелязва вестникът, една пауза ще даде на руските военни време да наберат около 30 хил. нови войници, които да заменят тези, които окупаторите губят всеки месец. Тя също така би позволила на Русия да планира нова мобилизация, да отстрани оперативните недостатъци и да попълни запасите си от оръжия. Путин вероятно ще използва подобно прекратяване на огъня, за да планира просто нови нападения, както е правил много пъти в миналото, включително след предишното си нахлуване в Украйна през 2014 г.
Една пауза може също така да застраши международната подкрепа за Украйна, което ще затрудни защитата ѝ срещу по се съвзела Русия. Много западни съюзници вече търсят претекст да пренасочат средства от Украйна към вътрешни нужди. Германия, например, планира дълбоки съкращения в бюджета си за следващата година. Прекратяването на военните действия би могло да бъде надеждно прикритие.
Путин отдавна залага на това, че Западът ще се умори да подкрепя Украйна, че руското общество ще остане пасивно и че армията му е достатъчно добре финансирана, за да продължи да воюва. Едно фалшиво прекратяване на огъня би могло да направи всички тези залози по-вероятни и да остави не само Украйна, но и Запада в по-лошо положение, когато боевете се възобновят.
Затова, заключи Блумбърг, целта на САЩ и техните съюзници трябва да бъде да осигурят максимално влияние на Украйна преди започването на преговорите.
Като начало Западът трябва да признае, че всяко значително намаляване на финансирането сега няма да сложи край на войната, а само ще окуражи руския президент. Партньорите на Украйна трябва да продължат да укрепват украинския капацитет за противовъздушна отбрана, да увеличат доставките на боеприпаси и други оръжия и да премахнат повечето ограничения за използването на ракети с голям обсег. Само подобни съгласувани усилия вероятно ще променят сметката на Путин за разходите и ползите.
След това съюзниците трябва да се споразумеят за надеждни гаранции за сигурността на Украйна. Това не е лесна задача, а и НАТО по обясними причини не е склонна да разшири своята открита отбрана към страна, която не е член на организацията. Възможно е да се наложи да има нюанси и двусмислие. Но един колективен ангажимент – изричен или не – за защита на териториите, които понастоящем са под украински контрол, трябва да бъде обсъден, за да се възпре по-нататъшна агресия.
По време на кървавото си управление Путин винаги е бил готов да наруши примирието, да наруши споразуменията и да отстъпи от думата си, когато е виждал стратегическа полза в това. Има всички основания да се смята, че и този път ще постъпи по същия начин. Без подходящи гаранции прекратяването на огъня няма да сложи край на войната, няма да спаси човешки животи и няма да бъде от полза за обикновените украинци. То ще направи точно обратното.(УВести)