Киев, 02 октомври 2024.- Въпросът за ексхумацията на телата на загиналите по време на т.н. Волинска трагедия ще бъде повдигнат по време на първата глава от преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС. Без това Украйна няма да може да премине към следващите преговорни глави.
Това заяви заместник-министърът на външните работи на Полша Владислав Бартошевски в ефира на Polsat News.
По думите му, първият раздел от преговорите за присъединяване е посветен на върховенството на закона и съдебната система. Именно в рамките на този раздел те искат да повдигнат въпроса за ексхумацията на жертвите на Волинската трагедия.
“Ако тази глава не бъде затворена, Украйна няма да постигне напредък и да започне следващите глави“, каза Бартошевски.
В същото време той увери, че Полша “не изнудва“ Украйна, а просто казва, че “та трябва да се държи в съответствие с европейските правила“. Според него, това в крайна сметка ще позволи на двете страни да постигнат споразумение по този въпрос.
“Ние не искаме отмъщение, не искаме наказание, искаме само достойно погребение за нашите предци“, каза полският заместник-министър на външните работи.
По-рано министърът на националната отбрана на Полша Владислав Косиняк-Камиш също каза, че без разрешаването на Волинската трагедия Украйна няма да може да се присъедини към ЕС. Междувременно президентът Анджей Дуда разкритикува подобни изявления, които, според него, “вървят в унисон с политиката на Владимир Путин“.
Полските медии, позовавайки се на свои източници в полското външно министерство, отбелязват, че Варшава може да използва председателството си в Европейския съюз през следващата година, за да окаже натиск върху Киев във връзка с Волинската трагедия.(УВести)
Нашата справка:
Волинската трагедия. По време на Втората световна война, в условията на германска окупация, на територията на Украйна действат няколко партизански движения. Сред тях са подразделения на Украинската въстаническа армия (УПА) и Полската армия на крайова. Те се сражават главно във Волинска област.
И двете страни провеждат взаимно етническо прочистване, като твърдят, че това е отмъщение за репресиите от предишните години и за вече извършените убийства. Според Института по история на Украйна, това е един от най-кървавите епизоди на украинско-полския конфликт по време на Втората световна война.
Според полските оценки, от полска страна са загинали най-малко 35 000 души, от които 18 000 са идентифицирани, а от украинска – до няколко хиляди. В същото време, според проект на Украинския католически университет (УКУ), от украинска страна са загинали между 9 000 и 10 000 души.
През юли 2023 г., по повод годишнината от Волинската трагедия, Полша отново заявява, че полско-украинското помирение трябва да включва признаване на вината и възпоменание на жертвите от Втората световна война. Украйна изрази несъгласие с “едностранчивата и политизирана“ оценка на трагичните събития от 1943-1944 г. от страна на полски политици и дипломати.
Въпреки това, Полша даваше знак, че нерешените въпроси от историята все още могат да излязат наяве. На 01 август 2023 г., в Деня на възпоменание на Варшавското въстание от 1944 г., полският заместник-министър на външните работи Павел Яблонски заяви, че без решаването на този въпрос – отблокиране на ексхумацията и възпоменанието на жертвите, “няма да има истинско помирение или интеграция на Украйна в ЕС“.