Киев, 25 септември 2024.- Позицията на Китай по отношение на уреждането на руско-украинската война продължава да бъде незабавното прекратяване на военните действия, сядането на масата за преговори и въздържането от санкции и икономически натиск срещу една от страните в конфликта.
Това заяви китайският външен министър Ван И на заседание на Съвета за сигурност на ООН.
“Всички страни трябва да дадат приоритет на мира и хората и да бъдат истински ангажирани с напредъка на мирните преговори“, каза той.
Каква е позицията на Китай?
Според Ван И, Китай предлага три принципа по отношение на войната в Украйна: неразширяване на бойното поле, започване на диалог и ограничаване на въздействието на войната върху световната икономика.
Китайският външен министър подчерта, че ядрените обекти като атомни електроцентрали, критичната инфраструктура и цивилното население не могат да бъдат обект на нападение.
“Колкото повече оръжия се изпращат в зоната на войната, толкова по-трудно е да се постигне прекратяване на огъня. Това е реалност, с която трябва да се съобразяваме. Всички страни трябва да се откажат от манталитета на Студената война“, обясни позицията на Пекин Ван И.
Той добави, че “все повече страни“ от глобалния Юг се обединяват, за да “създадат атмосфера и условия“ за мирно уреждане на войната.
Въздействието на войната върху световната икономика
Ван И смята, че е необходимо “да се въздържаме от пренасяне на кризата“ върху световната икономика. Той призова “да не се злоупотребява с едностранни санкции, които ограничават бизнес дейностите“.
“Китай призовава международната общност да засили сътрудничеството в областта на енергетиката, финансите, търговията, продоволствената сигурност и защитата на критичната инфраструктура“, заяви китайският дипломат.
Той подчерта, че “суверенитетът и териториалната цялост на всички държави трябва да бъдат зачитани“.
“Целите и принципите на Устава на ООН трябва да бъдат спазвани. Легитимните опасения за сигурността на всички държави трябва да бъдат взети насериозно и е важно да се подкрепят всички инициативи, насочени към разрешаването на тази криза“, заяви Ван И.
Според китайския външен министър, Пекин не участва във войната, а вместо това подтиква страните да преговарят и използва за това “совалкова дипломация“.
Мирното предложение на Китай и Бразилия
На 23 май правителствата на Бразилия и Китай подписаха споразумение за разрешаване на войната между Русия и Украйна, като се застъпиха за политически преговори за постигане на мир. Страните поискаха и подкрепата на международната общност.
В своя план Китай и Бразилия предложиха да не се разширява зоната на военните действия, да се предотврати ескалация и “да не се изостря ситуацията от никоя от страните“.
В документа се посочва, че двете страни подкрепят провеждането на международна мирна конференция “в подходящ срок, призната както от Русия, така и от Украйна, с равноправното участие на всички страни и честно обсъждане на всички мирни планове“.
От своя страна украинският президент Володимир Зеленский разкритикува предложението за разрешаване на войната на Русия срещу Украйна, представено от Китай и Бразилия. Държавният ни глава нарече този “мирен план“ разрушителен и предварително съгласуван с Кремъл.(УВести)