Киев, 25 септември 2024 г. – Вчера американският президент направи обръщение към Общото събрание на ООН. Това е последната публична реч на Джо Байдън на този пост и затова тя беше доста дълга с екскурси в историята, информира “24 ТV.UA“.
Какво каза Байдън за Украйна от трибуната на ООН
“Когато Русия нахлу в Украйна, ние можехме да не реагираме, а просто да изразим своя протест и загриженост. Но Харис и аз предприехме действия и мобилизирахме помощ. Петдесет държави се обединиха. И, което е най-важното, украинският народ се изправи срещу нашествениците. Войната на Путин се провали, те не постигнаха целта си да унищожат Украйна, държавата е независима, каза той.
Друга цел на Путин беше да подкопае НАТО, но и това не успя.
Светът трябва да реши дали ще продължи да подкрепя Украйна, или ще стои настрана и ще позволи на агресора да я превземе, подчерта Байдън. Невъзможно е да се уморим и да се отвърнем от Киев, заяви американският президент под аплодисментите на публиката. Съветът за сигурност на ООН трябва да се върне към поддържането на мира и ограничаването на разпространението на най-ужасяващите оръжия.
Други теми от днешната реч на Байдън в ООН
Той започна речта си, като си припомни младостта си, войната във Виетнам и Студената война.
Дори в ужасите на войната има път напред. Нещата могат да се подобрят, виждал съм го в кариерата си, заяви американският лидер.
Той припомни как Милошевич и Бин Ладен бяха изправени пред съда и отбеляза, че изнасилването не трябва да се превръща в инструмент на войната.
Байдън назова предизвикателствата пред света: войните, гладът, тероризмът, принудителната миграция, климатичната криза, заплахите за демокрацията и рисковете от изкуствения интелект. И това не е пълен списък.
Изолацията от света не работи – така американският лидер намекна на Иран и Русия. Той е убеден, че решенията на Америка ще определят бъдещето за десетилетия напред.
По отношение на Китай Байдън заяви: “Китай е една от най-силните страни в света: Америка не е против Пекин, но е за мир в Тихия океан”.
Точно както и в Близкия изток. Договорихме се с Катар и Египет за прекратяване на огъня и връщане на заложниците. Но споразумението трябва да бъде изпълнено, за да се предотврати конфликт в региона. Трябва да има устойчив мир.
Трябва да работим за намиране на решение, включително за признаването на две държави. Палестинците трябва да могат да живеят в мир и достойнство в домовете си.
Необходимо е също така да се борим, за да попречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, както и за мир в Судан, където няколко милиона души са на ръба на глада.
Байдън няколко пъти засегна темата за технологиите. Според него това, което преди е отнемало 50 години, сега може да се постигне за 10 до 20 години. Светът достига много високо ниво на развитие, но това носи и заплахи – от пренос на информация до биологични оръжия. Трябва да се разработят правила за това как да се развива изкуственият интелект.
Речта завърши с думите: “Има по-важни неща от това да държиш властта. Ние сме тук, за да служим на хората, а не обратното. Демокрацията не принадлежи само на една държава, по целия свят има смели мъже и жени. Ние сме по-силни, отколкото си мислим, заедно сме по-силни, отколкото сами. Всичко може да бъде постигнато, няма невъзможни неща”.(УВести)