Киев, 23 септември 2024 г. – Руският диктатор Владимир Путин търси нов инструмент за сплашване, тъй като разбира, че Западът вече не се страхува от заплахите му за ядрен удар.
Това съобщава The Washington Post, като се позовава на анализатори и служители, близки до руската дипломация.
“С ядрените заплахи се прекаляваше. Вече има имунитет към подобни изявления и те не плашат никого“, казва пред вестника руски служител при условие за анонимност.
Руски учен, близък до външното министерство, признава, че е малко вероятно Русия да използва ядрено оръжие, “защото това наистина би довело до недоволство сред партньорите на Русия в Глобалния юг, а също и защото очевидно от военна гледна точка не е много ефективно“.
“Цялата тази дискусия за ядрения праг преувеличава заплахата от този вид ескалация и подценява възможността за алтернативи. Тъй като Западът разполага с глобална военна инфраструктура… и има много уязвими места“, добави ученият.
Демонстративната нерешителност на САЩ да отменят забраната за дълбоки удари със западни оръжия по руска територия донякъде успокои Кремъл. Нараства очакването, че разрешението за удари, ако изобщо бъде дадено, ще бъде “много ограничено“, твърдят анализатори и руски официални лица. Въпреки това Путин все още е подложен на натиск да реагира по някакъв начин, ако разрешението бъде дадено.
“Съществува разбиране, че червените линии, очертани от Москва, се пренебрегват от Запада и трябва да има по-сериозни и съществени стъпки от страна на Москва, за да покаже сериозността на намеренията си“, казва руският академик.
Татяна Станова – основател на френската политическа консултантска компания R-Politik, заяви, че дълбоките ракетни удари по руска територия наистина могат да се превърнат във вътрешнополитически проблем за Кремъл, за разлика от други “червени линии“, които се отнасят до прехвърлянето на различни видове оръжия в Украйна.
“За Путин това е качествена промяна, която извежда ситуацията на ново ниво и може да бъде последвана от по-нататъшно разширяване“, казва тя.
Лоурънс Фридман – почетен професор по военни науки в Кралския колеж в Лондон, предполага, че Москва може да отговори на ударите по руската територия със саботажни операции срещу военни цели или друга западна инфраструктура, където руското участие трудно би се доказало. Например, Русия би могла да започне по-тясно сътрудничество с йеменските хусити.
“Той не иска да прави нищо драматично или драстично, в смисъл на ядрени или преки бойни действия между нашите и неговите войски, но това не означава, че няма да възникне нищо сериозно“, каза Фридман.
От друга страна, свързаният с Кремъл политически анализатор Сергей Марков смята, че Русия “ще трябва да ескалира“, защото Западът се е научил да не се страхува от руските “червени линии“.
От друга страна, Татяна Станова отхвърля възможността за такава ескалация, освен ако Кремъл не се озове в съвсем отчаяна ситуация.
Марков обаче настоява, че Путин би могъл да засили заплахите си и да изиграе “златната карта“, като ескалира точно преди изборите в САЩ през ноември, за да внуши на американците реален страх от ядрена война, така че те да гласуват за Доналд Тръмп, който се изказва за отстъпки пред Русия.
Станова смята, че самият Путин не знае как да защити “червените линии“, пише The Washington Post.(УВести)