Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЕВРОПАРЛАМЕНТ: УКРАЙНА МОЖЕ ДА ПОРАЗЯВА СЪС ЗАПАДНО ОРЪЖИЕ ЦЕЛИ В РУСИЯ

Всяка страна да оказва военна помощ на Киев в размер на 0,25% от своя БВП годишно

София, 20 септември 2024.- Страните от ЕС да премахнат ограниченията върху използването на западни оръжейни системи, доставени на Украйна, срещу легитимни военни цели в Русия.

Това призовават евродепутатите в резолюция, приета днес с 425 гласа “за“, 131 “против“ и 63 “въздържал се“ на пленарна сесия в Страсбург, съобщава кореспондентът на “Клуб Z” Момчил Инджов.

Без отмяната на настоящите ограничения Украйна не може да упражнява изцяло правото си на самоотбрана и продължава да бъде изложена на нападения срещу своето население и инфраструктура, се казва в текста.

Според ЕП, недостатъчните доставки на боеприпаси и ограниченията за тяхното използване пораждат риск от подкопаване на положените досега усилия. Депутатите изразяват съжаление във връзка с намаляващия обем на двустранната военна помощ за Украйна от страните членки. Държавите трябва да изпълнят ангажимента си от март 2023 г. за доставка на 1 млн. боеприпаси и да ускорят доставката на оръжия, системи за въздушна отбрана и боеприпаси, включително ракети TAURUS.

Евродепутатите потвърждават позицията си, че всички държави членки и съюзниците от НАТО следва колективно и индивидуално да се ангажират с военна подкрепа за Украйна в размер на не по-малко от 0,25% от техния БВП годишно.

Резолюцията призовава страните членки (Съвета) на ЕС да поддържат и разширят политиката си на санкции срещу Русия, Беларус и други държави извън Общността и образувания, които предоставят военни технологии и технологии с двойна употреба на Русия.

Евродепутатите осъждат неотдавнашния трансфер на балистични ракети от Иран в Русия и призовават за засилени санкции срещу Ислямската република и Северна Корея за участието им в подкрепа на войната. Членовете на ЕП искат и да добавят допълнителни китайски лица и образувания към списъка със санкции на ЕС, както и по-строги мерки за систематично справяне с проблема със заобикалянето на санкциите от установени в Съюза дружества, трети страни и държави извън Общността.

ЕС и неговите членки трябва да работят активно за постигане на възможно най-широка международна подкрепа за Украйна и за намиране на мирно решение на войната, настояват още евродепутатите. Те също така разглеждат търсенето на отговорност за руските военни престъпления и репарации и други плащания от страна на Москва като съществени аспекти на всяко решение на конфликта. За тази цел евродепутатите призовават ЕС и партньорите му да установят стабилен правен режим, позволяващ конфискуването на руски държавни активи, замразени от ЕС, като част от усилията за компенсация за огромните щети, причинени на Украйна.

Във вота са участвали десет от 17-те български евродепутати, показа справка в резултатите от поименното гласуване. Андрей Ковачев и Андрей Новаков от ГЕРБ и Европейската народна партия (ЕНП) са били “за“. Така са гласували Илхан Кючюк и Танер Кабилов от ДПС, както и Никола Минчев и Ицо Хазарта от ПП – и четиримата от либералната група “Обнови Европа“ (ОЕ).

Тримата евродепутати от “Възраждане“ и крайно дясната група “Европа на суверенните нации“ (ЕСН) са гласували “против“. Това са Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов. Въздържал се е Ивайло Вълчев от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).

“Против” са и почти цялата крайно дясна група “Патриоти за Европа” (ПзЕ) – третата сила в Европейския парламент, съобщава “Клуб Z“.(УВести)