Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ГОТОВИ ЛИ СА УКРАИНЦИТЕ ДА ЖЕРТВАТ ОЩЕ ПОВЕЧЕ СТАНДАРТА СИ ЗАРАДИ ПОБЕДАТА?

Киев, 14 септември 2024.- Общественият активист Геннадий Друзенко пише, че “Wall Street Journal” наскоро публикува статия, чието заглавие може да се преведе като: “Все повече и повече украинци искат да преговарят за край на войната, но военните не са съгласни“. Според данните, цитирани в статията, 18% от ветераните и военнослужещите на активна служба смятат, че Украйна трябва да търси преговори за прекратяване на войната, което е най-ниският процент сред всички изследвани демографски групи. Но 15% от войниците и ветераните казаха, че ще се присъединят към въоръжен протест, ако Киев подпише мирен договор, с който не са съгласни.

Геннадий Друзенко

Спред пан Геннадий, позицията на военните е ясна: те всеки ден плащат твърде висока цена, за да спрат “по средата на пътя”. Затова фактът, че хората в униформа са готови да се бият за победа, е недвусмислено положителен факт.

Но войната не е само готовността за съпротива. Не само за готовността да убиваш и умираш за родината си. В не малка степен става дума и за ресурси.

През последните 2,5 години нашите съюзници, всъщност, платиха за украинската война, което позволи на Украйна да харчи почти два пъти повече от държавния бюджет, отколкото получи. И въпреки че формално външната финансова подкрепа не отива за покриване на военни разходи, а покрива други бюджетни нужди, нейният обем тази година (около $41 млрд.) е приблизително равен на тазгодишните бюджетни разходи за сектора за сигурност и отбрана (1,693 трлн. гривни ). Плюс директна доставка на оръжие и боеприпаси безплатно.

Съдейки по публичните изявления на парламентаристите, че парите за военни плащания в бюджета са на път да свършат, можем да предположим, че цифрата от $120 млн., която Украйна харчи всеки ден за войната и която беше съобщена в някои германски медии, е по-близо до истината. Според тези изчисления, за да продължи бойните действия, Украйна се нуждае от около 2 трлн. гривни годишно ($50 млрд.).

В същото време всички наши партньори предупреждават украинските власти, че помощта ще намалява в бъдеще, тъй като за западните лидери, които са зависими от своите гласоподаватели, става все по-трудно да подкрепят Украйна дори на сегашното ниво “колкото е необходимо“. Следователно, Украйна ще бъде принудена да увеличи данъците, както МВФ подчерта вчера: “Данъчните приходи трябва да се увеличат през 2025 г. и след това, за да осигурят критични разходи“.

Изглежда, че нашата “сита война”, която е напълно нетипична в историята – с претъпкани супермаркети и ресторанти, с безпрецедентен брой нови луксозни коли, закупени дори за мирно време, с милиарди гривни, похарчени за подобряване на градовете и милиони долари – за строителството на вили – тази война е към своя край.

Предстои тежка зима. Според премиера може би най-трудното. Предстои забавяне на паричните плащания на военнослужещи и други държавни служители. Предстои намаляване на държавните поръчки, които в момента са двигател на националната икономика. Предстои деградация поради недостатъчно финансиране на системите за здравеопазване и образование. Предстои нарастване на социалната несправедливост и натиск върху бизнеса.

Тоест, предстои типична война с всичките й несгоди и бедност. Война за оцеляване. И не само на фронта, но и в тила. С което се сблъскахме през пролетта на 2022 г. И за които сме чели в книгите и сме гледали във филмите.

Дай Боже да греша и да успеем да избегнем всичко това. Дай Боже войната ни, ако и продължи и да е трагична, поне да не е с празни магазини. Но изглежда, че кредитът и дебитът все повече не съвпадат. И те няма да се напасват колкото по-нататък вървим.

Чудя се доколко ще сме готови да се борим за пълна победа в условията на “гладната война”? Което, макар и по-трудно, е по-справедливо към тези, които са в окопите. И тогава колко ще останат тези, които ще са против всякакви компромиси с държавата-агресор? – пита Геннадий Друзенко.(УВести)