Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ПОКРОВСК СЕ ПРЕВЪРНА В НОВА КРЕПОСТ НА ИЗТОК, ЗАТОВА ВРАГЪТ ИСКА ДА Я СРИНЕ

Киев, 01 септември 2024 г. – Град Покровск в Донецка област, някога 60-хиляден, е разположен на кръстопътя на най-важните железопътни маршрути за доставки в Украйна. Той формира гръбнака на линията за снабдяване на украинската отбрана от Вугледар в северната част на областта.

Полковник Маркус Райзнер, офицер от австрийската армия, военен историк и ръководител на изследователския отдел във Военната академия в Терезиенщат, Виена, заяви пред DW, че, според него, бързото настъпление на окупаторите в района е станало възможно след превземането на Авдиивка.

Авдиивка е била крепост, а от февруари т.г. тази функция е поел Покровск. Сега, обаче, след като са преодолели две отбранителни линии, руснаците се приближават към тази последна, макар и най-защитена, точка.

Сложната военна ситуация около града се обяснява отчасти с факта, че, за да нанесат щети на възловия център, не е необходимо нашествениците да овладеят самия град. Достатъчно е да се приближат до покрайнините му, за да поемат контрола върху пътищата за снабдяване с артилерия.

Покровск – преди войната той е бил град за 60 хил. жители

Густав Гресел – берлински военен експерт в Европейския съвет за външна политика (ECFR), не се съмнява, че руснаците ще изравнят Покровск и логистиката му със земята. Най-лошият възможен сценарий за Киев би бил пълна окупация на Донецка област от страна на Русия. До 01 октомври руснаците ще се стремят да изпълнят тази заповед на Кремъл.

Михайло Самус – директор по международните въпроси в Центъра за армейски изследвания, обаче, успокоява, че украинските въоръжени сили все още могат да блокират сухопътните си коридори, дори ако окупаторите достигнат линията на Покровск.

Както се знае, в началото на август Киев е изпратил много военнослужещи в руската Курска област. “За съжаление, Курската операция няма пряко и съществено въздействие върху руските операции в Донбас“, смята Маркус Райзнер. Кремъл е изпратил в Курска област само част от опитните военнослужещи, които преди това са били разположени в Донбас. Въпреки това, според Густав Гресел, Курската офанзива все още не е изчерпала потенциала си. “Да, Курск е авантюра. Това е операция, която е свързана със значителни военни рискове. Но проблемът е, че ако се разгледат всички други варианти, те също носят значителен политически риск“, посочва той, визирайки изборите в САЩ, дебата за орязване на помощта от Германия и навременните доставки на оръжие.

Михайло Самус гледа по-спокойно на операцията в Курск, като отбелязва, че в района трябва да се формира южен фланг, за да се забави настъплението на руските войски. Колкото повече напредват украинските въоръжени сили, толкова повече Кремъл ще бъде принуден да изтегля ресурси от Украйна и да ги премества към Курск.

“Те хвърлят всички налични сили към Покровск, за да постигнат определен пропаганден ефект. Искат да превземат Покровск и да го представят като победата на годината, а след това да се прегрупират и да се опитат да преместят резервите си в района на Курск“, обяснява той.

Американският институт за изследване на войната (ISW) съобщи днес, че руското военно командване вероятно е прехвърлило от Покровското направление някои части в Курска област. Очевидно, офанзивата на украинските въоръжени сили на тази руска територия все пак оказва оперативен натиск върху операциите на руснаците в Донбас.

Днес е 921-я ден от началото на руската нахлуване в Украйна. Загубите на Московия са: убити и тежко ранени – 616300 (+1350 за един ден), самолети – 368, хеликоптери – 328, танкове – 8592, ББМ – 16760, артилерийски системи – 17636, средства за ПВО – 940, реактивни системи за залпов огън – 1176, автомобили – 23881, дронове – 14507, кораби и катери – 28.(УВести)