Киев, 28 август 2024 г. – Бързото предоставяне на военна, политическа и финансова подкрепа на Украйна от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън я спаси от превземане от Русия. От ноември 2022 г. насам, обаче, военният конфликт е в застой, което не е в полза на Украйна. Ако Камала Харис спечели изборите, тя трябва да превърне в своя основна цел трансформирането на тази ужасна война на изтощение в победа за Украйна. Неочакваната офанзива на Украйна в руската Курска област може да бъде началото на по-обнадеждаващо развитие, пише в статия за РБК-Украйна Андерс Ослунд – дипломат, икономист, автор на книгата “Руски кланов капитализъм: пътят от пазарната икономика към клептократията”.
Целите на Украйна са ясни: да възстанови пълната си териториална цялост; да позволи на всички разселени украинци – включително хилядите деца, отвлечени от Русия, да се завърнат; и да получи пълна компенсация за щетите, причинени от Русия.
За разлика от Киев САЩ нямат никаква стратегия, за която да се говори. Администрацията на Байдън просто заявява, че ще подкрепя Украйна “толкова дълго, колкото е необходимо“, докато републиканският съперник на Харис, Доналд Тръмп, обещава да сложи край на войната за един ден, намеквайки за пълна капитулация пред Кремъл.
За Харис настоящата безизходица е възможност. Две трети от американците подкрепят победата на Украйна, а тя вече е активно ангажирана с Украйна, като се срещна шест пъти с президента Володимир Зеленский и оглави делегацията на САЩ на Срещата на върха за мир в Швейцария през юни т.г. Като вицепрезидент на САЩ Харис следваше примера на Байдън; но като президент тя може да промени хода на войната и да превърне Украйна в една от големите си победи.
Но това изисква цялостна стратегия, подкрепена с достатъчно ресурси. Политиката на администрацията на Байдън (вероятно разработена от съветника по националната сигурност Джейк Съливан) е да защитава Украйна, без да провокира руския президент Владимир Путин. Поради ирационалните страхове от ядрени атаки или Трета световна война Белият дом създаде въображаеми червени линии, като по този начин предложи на Русия сигурно убежище от украински атаки със западни оръжия. Но тъй като Путин няма да преживее ядрена война, е изключително малко вероятно той да последва този път.
Друг основен недостатък в политиката на Байдън е липсата на ясна цел. Тя би трябвало да бъде да се предостави на Украйна достатъчна подкрепа, за да победи Русия. Ето защо Харис следва да назначи съветник по националната сигурност, който напълно да подкрепя тази цел. Украинците се сражават смело сами. Те не искат чужди войски; но се нуждаят от мощни оръжия, от правото да ги използват, за да атакуват руските бази, и от достатъчно финансиране от Запада.
През 2023 г. Украйна получи около $100 млрд. (половината от тях като военна помощ, а останалата част като бюджетна подкрепа и хуманитарна помощ) и се очаква да получи приблизително същата сума през 2024 г. Въпреки че помощта е значителна, тя не е достатъчна, за да наклони везните. За пълна победа Украйна вероятно ще се нуждае от $150 млрд. годишно, като военната помощ ще се удвои до $100 млрд. Това би й позволило да спечели войната и да намали бъдещите разходи (да не говорим за страданията на украинците).
За никого не е тайна къде могат да бъдат намерени такива средства. Западът е замразил руски резерви в размер на $280 млрд., две трети от които се държат в системата Euroclear в Белгия. Освен това, Конгресът на САЩ мъдро прие закон, позволяващ на министерството на финансите да конфискува замразените руски активи, като изиска от Европейския съюз да направи същото. Но ЕС отказа, главно поради съпротивата на Франция и Германия.
Тази европейска съпротива е безсмислена. Тъй като Русия ежедневно нарушава международното право, Кремъл не може авторитетно да твърди, че спазва международното право. Подобно на Съединените щати, ЕС трябва да приеме законодателство, което да му позволи да конфискува руски средства и да ги използва за подкрепа на Украйна. Въпреки че в САЩ са открити само около $5 млрд., тези пари могат да бъдат конфискувани и незабавно прехвърлени на Украйна, давайки пример на европейците. През юни, обаче, САЩ убедиха останалите членове на G-7 да предоставят на Украйна заем в размер на $50 млрд., като използват бъдещите приходи от замразените руски средства. Това беше добро начало. Но Украйна се нуждае от тези пари възможно най-скоро, за да победи Русия.
След пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. Съединените щати, Обединеното кралство и Канада са основните източници на военна помощ и обучение за Украйна. В началото на войната те разбираемо не желаеха да предоставят на украинците най-съвременни оръжия, опасявайки се, че Русия може да ги заграби. Но тези опасения изчезнаха до лятото на 2022 г. През последните две години Съединените щати успяха да снабдят Украйна с оръжията, от които тя се нуждае, за да отблъсне руснаците.
Малко неща ще се променят, ако Америка не поеме инициативата. САЩ остават на първо място по производство и износ на оръжия, докато европейците разполагат с твърде малко оръжия, за да променят баланса на войната.
И накрая стигаме до най-абсурдния недостатък на американската политика спрямо Украйна: забраната да се използват нейни оръжия за нанасяне на удари по руски бази, от които се удря по Украйна. Тази политика дори противоречи на правото на самоотбрана, залегнало в Устава на ООН. Тя трябва да бъде отменена незабавно.
Войната в Украйна може и да е изгодна за Харис, но тя трябва да поправи грешките на Байдън и да осигури допълнителните ресурси, от които Украйна се нуждае, за да победи Русия. Като конфискува руските активи и убеди съюзниците на САЩ да направят същото, тя може да помогне на Украйна да спечели, без да натоварва допълнително бюджета на САЩ, смята Андерс Ослунд.(УВести)