Киев, 28 август 2024 г. – Не само западните политици, експерти и широката общественост обсъждат как трябва да приключи войната в Украйна, но същите разговори се водят и в Русия. От Foreign Policy твърдят, че са разговаряли с широк кръг представители на руския елит, за да разберат какви са техните възгледи за войната и как в крайна сметка трябва да завърши тя.
“Само малка част от допитаните смятат, че Русия трябва да се бори за пълна победа в Украйна, включително за анексиране на големи части от украинската територия или за установяване на проруски режим в Киев. Голямо мнозинство искаше скорошно прекратяване на огъня по сегашната фронтова линия. Съществува голяма увереност, че украинските военни никога няма да успеят да пробият и да си възвърнат значителна част от загубената от Украйна територия“, пише FP.
В същото време, както отбелязва изданието, офанзивата на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Курска област не е променила основните сметки и възгледи на Русия – не на последно място и поради успехите на руската армия в Донбас. “Рано или късно те ще трябва да напуснат Курск, но ние никога няма да напуснем Крим и Донбас“, казва един от руските експерти по сигурността.
Повечето от интервюираните представители на руския елит смятат, че Русия няма да може да превземе със силата на оръжието големи украински градове като Харкив. Те изтъкнаха, че превземането дори на малки населени места като Бахмут срещу силна украинска съпротива би отнело много време, би довело до тежки жертви и огромни разрушения. Ето защо всички селски райони на Харкивска област, които биха могли да бъдат превзети, не трябва да се разглеждат като наградя, а като разменна монети в бъдещите преговори.
Това убеждение се основава на факта, че формирането на руска армия, достатъчно голяма за такава пълна победа, би изисквало нова масова военна повинност и мобилизация, което вероятно би довело до народна съпротива. Отчасти по същата причина идеята за излизане извън границите на Украйна за бъдеща атака против НАТО беше отхвърлена от всички интервюирани.
“Защо трябва сами да нападаме НАТО и да си навлечем всякакви опасности? Какво можем да се надяваме да спечелим? Това е абсурдно!“, заявиха източниците.
Какво ще стане със завзетата територия на Украйна
В същото време всички представители на руския елит, интервюирани от FP, заявиха, че не може да има изтегляне от окупираната на Русия територия в четирите украински региона. В същото време повечето от тях изразиха мнение, че всяка територия в други региони, като, например, Харков, може да бъде върната на Украйна в замяна на нейната демилитаризация.
Това би спомогнало за гарантиране на прекратяването на огъня, а също така би позволило на Путин да твърди, че е подсигурил съседните руски региони, които са обект на украински атаки. Някои предложиха също така територията на Харкивска област да бъде разменена за територията на четири области, които все още не са напълно окупирани от Русия.
Други руски искания
Повечето от събеседниците отбелязаха, че ако Западът се съгласи с ключовите руски искания по време на преговорите, Русия ще намали нивото на другите искания. Например, по отношение на руското искане за “денацификация“ на Украйна няколко души заявиха, че Русия все пак трябва да търси “приятелско“ правителство в Киев, т.е., смяна на режима, тъй като е много трудно да си представим, че което и да е свободно избрано украинско правителство ще бъде приятелско към Русия.
“Значително мнозинство обаче заяви, че ако условията на Русия в другите области бъдат изпълнени, тя трябва да се задоволи с приемането на закон, забраняващ “неонацистките” партии и символи в Украйна“, пише вестникът.
Международно признаване на окупираните територии
Анкетираните също така единодушно признават, че няма никакъв шанс за международно официално и юридическо признаване на руската анексия на украински територии и Русия няма да настоява за това. Отбелязва се, че това ще бъде отхвърлено не само от Украйна и Запада, но и от Китай, Индия и Южна Африка, никоя от които не призна руската анексия на Крим през 2014 г.
Ето защо, като част от мирно уреждане, въпросът за статута на тези територии може да бъде отложен за безкрайни бъдещи преговори, докато накрая всички забравят за него – по примера на непризнатата, но практически неоспорвана Турска република Северен Кипър. Това означава, че от Украйна няма да се изисква публично да се “откаже” от тези територии, а само да признае невъзможността да си ги върне със сила.
Всичко ще бъде определено на бойното поле
В крайна сметка обаче, разбира се, Путин ще определи преговорната позиция на Русия. Всички събеседници отбелязаха, че исканията на Русия ще се сформират от това, което ще стане на бойното поле. “Ако украинците успеят да удържат съществуващата линия, то именно по нея в крайна сметка ще бъде сключено споразумение за прекратяване на огъня. Но ако украинците бъдат победени, тогава Русия ще претендира за цялата територия, която сега представлява Източна и Южна Украйна“, пише FP.(УВести)