Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

СВЕТКАВИЧНОТО НАВЛИЗАНЕ НА УКРАЙНА В РУСИЯ МОЖЕ ДА СЛОЖИ КРАЙ НА ВОЙНАТА?

Киев, 10 август 2024 г.- Навлизането на Украйна в руска територия може да доведе до по-бърз край на военния конфликт, написа Андреас Умланд – анализатор в Шведския институт за международни отношения, за Foreign Policy.

Според него, последните четири дни драматично са променили руско-украинската война. Операцията от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в района на Курск бързо се превърна в най-голямото териториално настъпление след успешното контранастъпление в Харкив и Херсон през есента на 2022 г.

Ефектът на изненадата

Към момента не е ясно дали руснаците са успели да спрат настъплението на ВСУ. В Интернет пространство, обаче, се появяват все повече кадри на пленени руснаци и унищожени колони от руски военни машини. На места ситуацията много прилича на първите хаотични дни на голямата война.

“Операцията демонстрира способността на Украйна да постига изненада и да използва внезапни пробиви, в които Русия последователно се проваля от началото на конфликта“, отбеляза анализаторът.

Той подчертава, че това е първият случай на нахлуване на чужди войски в РФ след Втората световна война. Следователно, Украйна демонстрира на руснаците, че войната се връща на тяхна територия.

Западът, изглежда, одобри тази украинска операция. Белият дом и ЕС заявиха, че решението за провеждане на настъплението трябва да бъде взето от самата Украйна. По-рано съюзниците заявиха, че атака срещу РФ може да се превърне в “червена линия”, началото на Третата световна война и ядрения Армагедон. Но украинците го направиха.

Умланд отбеляза, че ефектът и целта на операцията в Курск може да бъде заличаване на аргументите за “червената линия”.

Офанзивата в района на Курск се развива, а Киев в момента пази информационно мълчание. Стратегическите цели на Украйна бяха обсъдени рано. Едно широко разпространено предположение е, че това може да доведе до по-бърз край на конфликта.

Операцията на ВСУ дава да се разбере на диктатора Владимир Путин, че Украйна запазва значителен потенциал да нанася болно на Русия. Ако украинските сили успеят да запазят и поддържат контрол над руска територия, това може да увеличи влиянието на Украйна във всички възможни преговори за прекратяване на войната. Междувременно украинците изтеглят резервите и се окопават по окупираните граници.

Освен това, Умланд смята, че светкавичният пробив на Украйна подкопава широко разпространената идея, че Путин държи всички карти и може да диктува условията на прекратяването на огъня. Киев дава да се разбере, че спечелването на влияние в преговорите е една от целите на офанзивата.

Цел и предназначение

Отбелязва се, че предполагаемата цел на операцията е в съответствие с неотдавнашните изявления на президента Зеленский, че Киев е готов за преговори. “Не е необходимо да връщаме всички територии с военни средства. Мисля, че това може да се постигне с помощта на дипломацията”, каза той.

Окупираната територия на РФ може да бъде разменена за окупираната територия на Украйна. “Може би идеята е и двете държави да се оттеглят към своите международно признати граници?“, написа бившият шведски премиер Карл Билд в платформата “X”.

Изглежда, че Киев подготвя почвата за евентуални преговори, опитвайки се да укрепи позицията си и публично декларира готовността си. Анализаторът отбеляза, че това също е реакция на няколко фактора.

Един от тях е нарастващата умора от военния конфликт сред украинското население. Увеличава се броят на тези, които казват, че Украйна може да размени част от окупираните територии за мир.

Второ, фактът, че Украйна многократно изключваше преговори с РФ, предизвиква все повече критики в света.

Освен това, стратегическата позиция на Украйна е рискована, дори ако възпира Русия и поддържа потока от западни оръжия. Победата на Доналд Тръмп и внезапното прекратяване на американската помощ не могат да бъдат изключени. Дори администрацията на Харис може да се сблъска с трудности при оформянето на бъдещи пакети от помощ.

Хазартна игра за лостове на влияние

“Може би Зеленский е решил да заложи, за да промени и ускори динамиката на конфликта, включително да спечели повече влияние, ако преговорите започнат по-рано от очакваното“, пише Андреас Умланд.

Отбелязва се, че докато Украйна няма лостове за влияние, Киев е принуден да се позовава на морални, регулаторни и правни аргументи, когато комуникира с чуждестранните си партньори по отношение на всеки вариант, който не включва пълно освобождение.

През март 2022 г. преките преговори между Украйна и Русия на беларуската граница не бяха преговори, а представяне от страна на Русия на условията за капитулация на Украйна. През април 2022 г. преговорите с посредничеството на Турция в Истанбул не доведоха до нищо – цената за прекратяване на конфликта трябваше да бъде значително ограничаване на суверенитета и способността на Украйна да се защитава. Русия предлага на Украйна завинаги да се сбогува не само с Крим, Луганска и Донецка области, но и със Запорожка и Херсонска – значителни територии, които Русия никога не е окупирала.

Ще ви припомним, че на 06 август няколко бригади на ВСУ са навлезли в територията на РФ в района на Курска област и към днешна дата контролират редица села и град Суджа – общо над 300 кв. км. Ако решат да тръгнат към областния център Курс или Курската АЕЦ, ВСУ трябва да преодолеят поне още 70 км.(УВести)