Киев, 30 юли 2024 г. – Китайският лидер Си Дзинпин засилва усилията си да представи Китай като миротворец, който се стреми да сложи край на руската война в Украйна. В същото време се засилват критиките от страна на САЩ и Европа, че Пекин подкрепя Кремъл на бойното поле, пише Bloomberg.
Отбелязва се, че миналата седмица Китай прие първия високопоставен служител от Украйна от началото на 2022 г. насам. Външният министър Ван И каза на украинския си колега Дмитрий Кулеба, че времето за мирни преговори “все още не е дошло“. Въпреки това той заяви, че и двете страни сигнализират за готовност да преговарят.
Няколко дни по-късно Пекин изпрати специален пратеник Ли Хуей в Бразилия, Южна Африка и Индонезия, за да “създаде условия за възобновяване на мирните преговори“. Това са държави, които не са се присъединили към санкциите против Русия.
Според анализатори, подобна активност подчертава желанието на Си Дзинпин да засили дипломатическата си роля в момент, когато Киев и Европа се подготвят за рязка промяна във външната политика на САЩ. Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна “в рамките на 24 часа“, ако спечели изборите. А неговият кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс се изказва критично за подкрепата на Киев.
Китай не е променил позицията си, но вижда възможност да се превърне в по-мощен играч, каза Александър Габуев, директор на Центъра “Карнеги“ за Русия и Евразия. Той смята, че преговорите могат да се проведат още тази година. “Китай се позиционира за следващите кръгове на преговорите. Пекин иска да получи своя дял от успеха и се представя като играещ конструктивна роля и иска да бъде признат за това“, каза експертът и добави, че Джо Байдън също може да се опита да сключи сделка, за да подсигури външнополитическото си наследство.
Призивът на Пекин идва, след като правителството на президента Володимир Зеленский обяви, че е отворено за участие на Владимир Путин във втора мирна среща на върха. Макар че Си Дзинпин беше изтъкнат като потенциален и неутрален участник в преговорите, върху този образ на Пекин е хвърлена дълга сянка. Но, въпреки всичко, Киев запази връзките си с Пекин, дори когато САЩ и Европа заплашиха китайските банки със санкции заради разрастващата се военна машина на Кремъл.
Си Дзинпин работи за укрепване на доверието към себе си като миротворец в региони, където Вашингтон традиционно играе по-голяма роля. По този начин най-големите икономики в света се конкурират за глобално влияние. Миналата година Пекин изненада Вашингтон, като оглави процеса на сключване на споразумение за разведряване между дългогодишните съперници Саудитска Арабия и Иран.
“Китай ще иска да играе по-важна роля в мирните преговори, в поддържането на мира и в разговорите – не само в Близкия изток и Украйна, но и по целия свят“, казва Уан Иуей, професор по международни отношения в университета Ренмин.
Блокът от развиващи се страни от Глобалния юг все повече се доверява на дипломатическия подход на Пекин, който обещава да не се намесва във вътрешните работи. В статията се казва също, че като пример за предпазливия подход на Китай към Украйна срещите на Кулеба миналата седмица са били организирани в южния град Гуанджоу, вместо да бъдат съсредоточени в столицата Пекин.
Европа, вероятно, би искала да получи уверения, че Русия се отказва от експанзионизма и се стреми към истинско уреждане на ситуацията в Украйна. Но вместо това нарастват опасенията, че Путин може да разшири амбициите си към балтийските държави, рискувайки с още по-голям конфликт с НАТО. “Не е ясно дали Пекин ще има желание или дори възможност да се опита да получи гаранции за руска сдържаност. В момента изглежда, че Пекин по-скоро използва Украйна за собствените си цели, за да разпространи влиянието си в света, отколкото да предлага практически стъпки към мир“, казва Джа Ян Чонг, доцент по политически науки в Националния университет на Сингапур.(УВести)