Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

УКРАЙНА ПОКАЗА НА УНГАРИЯ “ЖЪЛТ” КАРТОН – БЕЗ “ДРУЖБА” ЩЕ ИМА ЕНЕРГИЙНА КРИЗА

Киев, 20 юли 2024 г.- Унгария се опитва да избегне режим на тока и недостиг на гориво, след като Украйна наложи частична забрана за транзита на руски петрол през украинска територия, пише Politico.

Отбелязва се, че по този начин официален Киев се опитва да прекъсне ключов източник на доходи за военната хазна на Кремъл по това направление. Но този ход поражда опасения относно недостиг на доставки за Унгария, която е 70% зависима от вноса на руски петрол, половината от който идва от руския “Лукойл”.

“Украинските мерки могат да създадат трудна ситуация“, смята Илона Гизинска, експерт от Унгарския център за източни изследвания. Тя добави, че унгарците могат да се сблъскат с рязко покачване на цените на енергията и недостиг на електроенергия само след няколко седмици, ако не бъде намерено решение.

Според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух, Унгария е похарчила почти 250 млн. евро за руски нефт и газ само през април тази година.

Главният дипломат на страната Петер Сиярто каза, че на срещата с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров са започнали преговори относно търсенето на алтернативни доставки на руски петрол: “Сега има нова правна ситуация в Украйна, на базата на която “Лукойл” в момента не извършва доставки за Унгария, но работим върху правно решение… защото руският петрол е важен от гледна точка на нашата енергийна сигурност”, каза Сиярто.

Според журналисти, забраната се осъществява в контекста на влошените отношения между Киев и Будапеща. Тази седмица украинският президент Володимир Зеленский разкритикува унгарския премиер Виктор Орбан за срещата с Владимир Путин като част от самопровъзгласилата се “мисия за мир“. Освен това, Будапеща упорито ограничава оръжейните доставки от Киев.

След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди две години и половина, ЕС наложи ембарго върху вноса на руски петрол, влизащ по море. Но забраната не засяга тръбопроводните доставки, включително тези, които идват през тръбопровода “Дружба” за Унгария, Словакия и Чехия. Тези страни имаха време да намерят алтернативни източници на доставки.

Украинският депутат Инна Совсун каза, че Киев е взел нещата в свои ръце: “Чакахме повече от две години ЕС, G-7 да въведат реални санкции против руския тръбопровод петрол“, каза тя, отбелязвайки, че по “Дружба” все още се транспортира 200 хил барела суров петрол на ден.

Като се има предвид, че Москва е спечелила $180 млрд. от износа на петрол миналата година, “всъщност е абсурдно да им позволим да печелят тези пари, като транспортират този петрол през територията на Украйна, ако тези пари след това се използват, за да ни убиват“, добави Совсун.

Тя намекна и за второстепенна цел на забраната: да се отмени противопоставянето на Унгария на доставките на оръжия за Украйна и присъединяването на Киев към ЕС: „Опитахме всички дипломатически решения, но те не проработиха. Така че изглежда, че трябва да намерим някои други подходи за комуникация с тях“, каза тя

Не само Унгария беше уловена в мрежата на санкциите. Най-голямата петролна рафинерия в Словакия “Slovnaft” също купува петрол от “Лукойл”. Но говорител на икономическото министерство на страната каза пред Politico, че фирмата е намерила алтернатива и досега “доставките на руски петрол за Словакия не са спрени”.

В същото време санкциите, които принуждават оператора на украинския тръбопровод “Укртранснафта” да отхвърля заявления за транспортиране на петрол, договорен с “Лукойл” през “Дружба”, в момента не важат за други руски петролни компании. “Роснефт” и “Татнефт” продължават да транспортират суров петрол през територията на Украйна.

Това отчасти се дължи на факта, че тръбопроводът продължава да транспортира неруски петрол от Казахстан до Германия, каза Олена Лапенко, украински експерт по енергийна сигурност в мозъчния тръст DiXi Group. Но след “Лукойл“ “наближават санкции срещу други компании, произвеждащи и изнасящи руски петрол“, прогнозира тя.

Унгарският премиер Виктор Орбан има петрол само за 90 дни. Трескаво търси алтернативни маршрути за доставка

“Всяко продължително прекъсване на доставките ще принуди регионалните рафинерии да използват резервите си, да ги намалят и междувременно да търсят някакво дипломатическо решение на проблема“, отбеляза Виктор Катона, водещ анализатор на компанията за проучване на суров нефт Kpler.

Сега Будапеща може да преговаря за увеличаване на вноса на петрол от “Роснефт” или за увеличаване на доставките от Хърватия чрез тръбопровода “Адрия”. Унгария също може да освободи част от извънредните си стратегически резерви на петрол, които ще стигнат за 90 дни.

Министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто нарече “неразбираемо и неприемливо” прекратяването от страна на Украйна на транзита на руски петрол на “Лукойл” за Унгария. Той твърди, че страната му е намерила временни решения за стабилизиране на доставките, но те не са подходящи за дългосрочен план и трябва да има “бързо решение”.

Отношението между Киев и Будапеща са много напрегнати от години. Унгария предявява неоснователни претенции най-вече в хуманитарна и образователна сфера, като използва “картата на унгарското малцинство” в Украйна за вътрешна употреба и сплотяване на електората на управляващата партия “Фидес” на Виктор Орбан. Унгария също така блокира всякакво сътрудничества Украйна-НАТО и Украйна-ЕС.(УВести)