Евген Магда. Роден през 1974 г. в Киев. Завършва историческия факултет на Киевския национален университет “Тарас Шевченко“. През 1996-2001 г. и 2007-2010 г. е асистент в катедрата по нова и най-нова история на чуждите страни към Историческия факултет на КНУ “Тарас Шевченко“. От 2012 г. е преподавател в НТУУ КПИ, където от пролетта на 2021 г. преподава курсовете “Национални брандове“, “Фейкове: откриване и противодействие“ и “Професионална комуникация“. Бил е изпълнителен директор на Центъра за връзки с обществеността. От декември 2017 г. е директор на Института за световна политика. Член (един от 14) на Обществения съвет към Министерството на външните работи на Украйна. Член на Съюза на журналистите на Украйна. Заема седмо място в рейтинга на Топ-50 политически експерти и анализатори на Украйна, проведен от изданието “Коментар“ през май-юни 2020 г. Страницата на Евгений Магда във Facebook има 20 хил. последователи. Автор на книги: +Хибридна война: да оцелееш и да победиш” (2015); “Игри на размишления: как Украйна се вижда от света” (2016, заедно с Тетяна Водотика); “Хибридната агресия на Русия: Уроци за Европа” (2017), “Шести. Спомени от бъдещето” (2017).
– Пане Евген, какво ви доведе този път в България?
– Първо искам да кажа, че се радвам, че отново съм в София. Последно бях тук през 2018 г. Второ, тази среща, тази международна конференция, чиято тема е хибридната агресия на Русия и как да й противодействаме. Ако по-рано комуникирахме повече с Атлантическия съвет в България, сега той е инициаторът на срещата. Трябва да благодарим и на Сдружението на украинските организации в България “Мати Украйна” и на Съюза на офицерите от запаса “Атлантик” за поканата.
– Темата на конференцията е хибридната агресия на Русия.
– Да, ще говорим за руската хибридна агресия, защото темата за руската война и темата за стремежа на Русия да доминира в Европа и света остава актуална. И се радвам, че нашите български приятели вървят в крак с времето и ни помагат да говорим по наистина важни теми.
Русия след 24 февруари 2022 г., когато предприе широкомащабна инвазия в Украйна, всъщност доказа поражението си в хибридната война в Украйна, защото желанието й от 2014 до 2022 г. да повлияе на Украйна доведе само до мащабна война. Но хибридната агресия, стремежът за промиване на мозъците, за налагане на своя дневен ред в Европа – всичко това е актуално и в България, защото тук има определени исторически сантименти към Русия, това е особено забележимо. Знам обаче, че в страната има значителен потенциал за българо-украински диалог, защото българската земя е полята в кръв, включително и украинска.
И ние трябва да говорим за това, трябва да помним хората, които са допринесли и допринасят за диалога между българския и украинския народ. И помощта, която българските граждани оказаха на Украйна в противодействието на руската агресия, преди всичко в хуманитарната сфера, е важна, защото Украйна понася много големи загуби. И това, че сега, например, украинските деца активно почиват в България, това са все неща, които според мен са изключително необходими и за тях трябва да се говори.
– Пане Евген, догодина ще стигнем границите на 1991 г.
– Бих искал, но мисля, че никой не знае отговора на въпроса кога ще свърши войната. Трябва обаче да направим всичко, за да завърши с нашата победа.
– Няколко думи за западната военна помощ?
– Западната военна помощ е безпрецедентна, тоест, оказаха ни помощ в размер на повече от 90 млрд. долара, но Западът ни помага с това, което може да се възстанови. Оборудване, пари, боеприпаси. Но загиват гражданите на Украйна и тези чуждестранни доброволци, които решиха да застанат рамо до рамо с нашите военни в защита на Украйна.
– Западът се страхува от разпадането на Русия и е много податлив на ядреното изнудване на Москва.
– Мисля, че САЩ, на първо място, не искат разпадането на Русия, защото това може да предизвика засилване на Китай. И европейските държави, Европа се събужда много бавно. Тя живее добър, спокоен, премерен живот. И не могат да си представят как бельото или пералните им се мародерстват от руски войници и се извозват с танкове. И докато Украйна воюва и противодейства на врага, това няма да стане в Европа.
– Как да работим с Глобалния юг?
– Трябва да напомняме, че Украйна храни значителна част от африканските страни със своето зърно. Да напомняме, че Украйна е бивша колония на Русия. И че Украйна всъщност се бори за своята независимост. Това не е просто война, това е война за нашата независимост. И ние трябва да говорим за това.
Разговора проведе Васил Жукивский