Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

БЪЛГАРИЯ ИМА ОПРЕДЕЛЕНИ ИСТОРИЧЕСКИ САНТИМЕНТИ КЪМ РУСИЯ, НО БЪЛГАРО-УКРАИНСКИЯТ ДИАЛОГ Е С ПОТЕНЦИАЛ

Евген Магда. Роден през 1974 г. в Киев. Завършва историческия факултет на Киевския национален университет “Тарас Шевченко“. През 1996-2001 г. и 2007-2010 г. е асистент в катедрата по нова и най-нова история на чуждите страни към Историческия факултет на КНУ “Тарас Шевченко“. От 2012 г. е преподавател в НТУУ КПИ, където от пролетта на 2021 г. преподава курсовете “Национални брандове“, “Фейкове: откриване и противодействие“ и “Професионална комуникация“. Бил е изпълнителен директор на Центъра за връзки с обществеността. От декември 2017 г. е директор на Института за световна политика. Член (един от 14) на Обществения съвет към Министерството на външните работи на Украйна. Член на Съюза на журналистите на Украйна. Заема седмо място в рейтинга на Топ-50 политически експерти и анализатори на Украйна, проведен от изданието “Коментар“ през май-юни 2020 г. Страницата на Евгений Магда във Facebook има 20 хил. последователи. Автор на книги: +Хибридна война: да оцелееш и да победиш” (2015); “Игри на размишления: как Украйна се вижда от света” (2016, заедно с Тетяна Водотика); “Хибридната агресия на Русия: Уроци за Европа” (2017), “Шести. Спомени от бъдещето” (2017).

– Пане Евген, какво ви доведе този път в България?

– Първо искам да кажа, че се радвам, че отново съм в София. Последно бях тук през 2018 г. Второ, тази среща, тази международна конференция, чиято тема е хибридната агресия на Русия и как да й противодействаме. Ако по-рано комуникирахме повече с Атлантическия съвет в България, сега той е инициаторът на срещата. Трябва да благодарим и на Сдружението на украинските организации в България “Мати Украйна” и на Съюза на офицерите от запаса “Атлантик” за поканата.

– Темата на конференцията е хибридната агресия на Русия.

– Да, ще говорим за руската хибридна агресия, защото темата за руската война и темата за стремежа на Русия да доминира в Европа и света остава актуална. И се радвам, че нашите български приятели вървят в крак с времето и ни помагат да говорим по наистина важни теми.

Русия след 24 февруари 2022 г., когато предприе широкомащабна инвазия в Украйна, всъщност доказа поражението си в хибридната война в Украйна, защото желанието й от 2014 до 2022 г. да повлияе на Украйна доведе само до мащабна война. Но хибридната агресия, стремежът за промиване на мозъците, за налагане на своя дневен ред в Европа – всичко това е актуално и в България, защото тук има определени исторически сантименти към Русия, това е особено забележимо. Знам обаче, че в страната има значителен потенциал за българо-украински диалог, защото българската земя е полята в кръв, включително и украинска.

И ние трябва да говорим за това, трябва да помним хората, които са допринесли и допринасят за диалога между българския и украинския народ. И помощта, която българските граждани оказаха на Украйна в противодействието на руската агресия, преди всичко в хуманитарната сфера, е важна, защото Украйна понася много големи загуби. И това, че сега, например, украинските деца активно почиват в България, това са все неща, които според мен са изключително необходими и за тях трябва да се говори.

– Пане Евген, догодина ще стигнем границите на 1991 г.

– Бих искал, но мисля, че никой не знае отговора на въпроса кога ще свърши войната. Трябва обаче да направим всичко, за да завърши с нашата победа.

– Няколко думи за западната военна помощ?

– Западната военна помощ е безпрецедентна, тоест, оказаха ни помощ в размер на повече от 90 млрд. долара, но Западът ни помага с това, което може да се възстанови. Оборудване, пари, боеприпаси. Но загиват гражданите на Украйна и тези чуждестранни доброволци, които решиха да застанат рамо до рамо с нашите военни в защита на Украйна.

– Западът се страхува от разпадането на Русия и е много податлив на ядреното изнудване на Москва.

– Мисля, че САЩ, на първо място, не искат разпадането на Русия, защото това може да предизвика засилване на Китай. И европейските държави, Европа се събужда много бавно. Тя живее добър, спокоен, премерен живот. И не могат да си представят как бельото или пералните им се мародерстват от руски войници и се извозват с танкове. И докато Украйна воюва и противодейства на врага, това няма да стане в Европа.

– Как да работим с Глобалния юг?

– Трябва да напомняме, че Украйна храни значителна част от африканските страни със своето зърно. Да напомняме, че Украйна е бивша колония на Русия. И че Украйна всъщност се бори за своята независимост. Това не е просто война, това е война за нашата независимост. И ние трябва да говорим за това.

Разговора проведе Васил Жукивский