Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ПРЕДИ ДЕСЕТ ГОДИНИ РУСНАЦИТЕ СВАЛЯТ ПЪТНИЧЕСКИ “БОИНГ”: КАК СТАНА ТОВА И КАКВО РЕШИ СЪДЪТ

При тази катастрофа загинават всички 298 пътници на борда, включително 80 деца

Киев, 17 юли 2024 г. – Преди десет години, на 17 юли 2014 г., окупаторите свалиха в небето над Донбас “Боинг-777” на Malaysia Airlines. Пътническият MH17 изпълняваше полет от Амстердам, Нидерландия, до Куала Лумпур, Малайзия. Три часа след началото на полета той е улучен от ракета от руската система за ПВО “Бук“, отбелязва “Главком”.

При катастрофата загинаха 298 души, включително 80 деца, – всички, които са били на борда. Със съгласието на Украйна, на чиято територия стана трагедията, международното разследване – както техническо, така и наказателно – беше ръководено от Нидерландия, чиито граждани бяха най-много сред загиналите.

Как Русия се опита да избегне отговорност

Непосредствено след свалянето на самолета руските терористи публикуваха в социалните мрежи съобщения за “падане на птица“ и заплахи да продължат да свалят всичко, което лети в небето над частта от Донбас, окупирана от руските бойци. Руските бойци и сепаратистите не се скриха, защото смятаха, че са свалили транспортен самолет Ан-26 на украинските ВВС. Това съобщиха руските медии, като похвалиха “опълченците от Донбас“.

Но веднага след като стана ясно, че сваленият самолет е пътнически Боинг-777, полет MH17, съобщенията на руските терористи бяха изтрити от социалните мрежи, а руските медии започнаха мощна дезинформационна кампания с основно послание, че самолетът е свален от украинските въоръжени сили.

Теориите за възможните извършители на свалянето на самолета се умножиха. Те си противоречаха една на друга, бяха очевидно измислени и не издържаха на критика. Имаха една обща черта: желанието да се освободят от отговорност руските военни и руските бойци и терористи във временно окупираната територия на украински Донбас.

Дезинформационната кампания на руските пропагандни медии за нападението беше един от първите примери за това, че руското общество е свикнало с преднамерените лъжи.

Началото на разследването

Съвместната следствена група (СЕР), която разследва катастрофата на MH17 в Донбас, отхвърля показанията на двама свидетели. Те твърдяха, че ракетата е била изстреляна уж от Амвросийвка, която през юли 2014 г. е била под украински контрол.

Установено е обаче, че самолетът е бил свален с ракета, изстреляна от зенитно-ракетна система “Бук“ край село Снижне. Разследващите са убедени, че ракетната система е доставена на Украйна от Русия.

На 19 юни 2019 г. разследващият екип посочи четирима заподозрени, за които се смята, че са участвали в транспортирането и бойното използване на система “Бук“. Това са бившият офицер от ФСБ, т.н. бивш министър на отбраната на “ДНР” Игор Гиркин (Стрелков) – генералът, а по време на свалянето полковник от ГРУ на Генералния щаб на Въоръжените сили на Русия, Сергей Дубинский – началник на ГРУ на “ДНР”, подполковникът от ГРУ Олег Пулатов (всички руски граждани) и украинският гражданин Леонид Харченко, който се е сражавал на страната на “ДНР”.

През март 2020 г. Окръжният съд в Хага започва да разглежда делото за свалянето на полет MH17.

Краят на разследването и обявяването на присъдата

На 10 юни 2022 г. съдебният процес по делото за полет MH17 приключва. На 23 юни Парламентарната асамблея на Съвета на Европа приема резолюция, с която признава, че малайзийският Боинг-777, полет MH17, е бил свален от руска ракета през 2014 г. От Москва беше поискано официално да се извини на роднините на жертвите на самолетната катастрофа за разпространението на дезинформация.

На 17 ноември 2022 г. Нидерландия обяви произнасянето на присъди на четирима подсъдими, обвинени в участие в свалянето на самолета.

Съдът в Хага осъжда на доживотен затвор (задочно) бившия “министър на отбраната“ на “ДНР“ Игор Гиркин (Стрелков), бившия “началник на разузнаването на “ДНР“ Сергей Дубинский и украинския гражданин Леонид Харченко.

На роднините на жертвите са присъдени обезщетения – тримата, признати за виновни, са задължени да изплатят общо 16 млн. евро на роднините на пътниците от полет MH17.

Според председателя на съда, снимките на следата от ракетата в небето, сателитните снимки на мястото на изстрелване на ракетата, показанията на свидетелите и експертизата на холандските и белгийските власти доказват, че самолетът е бил свален с ракета “Бук“. В същото време голяма част от доказателствата, предоставени от руската компания “Алмаз-Антей“, която е производител на ракетната система “Бук“, са признати за фалшифицирани, пише “Главком”.

Между другото, има сериозни основания да се смята, че решението за доставка на зенитно-ракетната система “Бук“ на бойците от “ДНР” е взето лично от руския диктатор Владимир Путин. До този извод стигна Съвместната следствена група (ССГ).(УВести)