Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ ПО-НАТАТЪК ВЪВ ВОЙНАТА

Киев, 15 юли 2024.- Информирани събеседници на “РБК-Украйна” в няколко военни структури смятат, че през втората половина на тази година Русия ще окаже повече или по-малко интензивен натиск върху всички активни в момента участъци на фронта. Усилията обаче ще бъдат съсредоточени върху няколко от тях, предимно в Донецка област.

Ако пътят T0504 бъде пресечен, врагът ще може да се придвижи както към Покровск, така и към Константинивка. Информирани източници на изданието в Силите на отбраната смятат, че той ще избере първия вариант. И едно от основните за руснаците през втората половина на тази година ще остане Покровското направление.

Друг приоритетен район за противника ще бъде Торецкият район, като се има предвид, че напоследък там той успя да постигне неочаквано значителни успехи. Третото направление, върху което ще се съсредоточи агресорът, е Краматорск и град Часив Яр.

“Всъщност, врагът вече е в състояние да прегрупира силите си много бързо. Тъй като всички тези направления са близо една до друга, руснаците могат да се обърнат към една от тях на свой ред, в зависимост от това къде условията ще бъдат по-благоприятни за тях. Но това не изключва, че те могат да “жонглират” със силите си в други направления, за да отвлекат вниманието на нашите войски или ако видят пропуски в нашата отбрана“, каза един от високопоставените източници в отбранителните сили пред изданието.

В същото време друг събеседник на “РБК-Украйна” в Генералния щаб смята, че врагът ще запази фокуса си и върху северната част на Харкивска област, тъй като там окупационните сили така и не са изпълнили задачата на Путин.

“Путин постави задачата да създаде буферна зона. И това наистина беше основната им цел. Той искаше да покаже на населението на Белгородска, Курска и Брянска области, че уж може да ги защити, защото фактът, че има периодични нападения, обстрел и така нататък, директно “се базира на неговата репутация вътре. За да създадат буферна зона, трябва да напреднат поне 20-30 км до

Именно поради тази причина Москва реши да отложи за момента идеята за настъпление на друг участък от нашата граница – в Сумска област. Няколко събеседници на изданието казват, че обстановката там остава напрегната, но там все още не са регистрирани атакуващи групировки.

В същото време в края на годината, след вероятната смяна на администрацията в САЩ, на международната арена ще се засилват разговорите за необходимостта от някакво примирие и прекратяване на активните военни действия. Как ще се развие, в крайна сметка ще зависи до голяма степен от положението на двете страни във войната.

Друг риск за втората половина на тази година са въздушните атаки от Русия. След масирания обстрел на енергетиката ни през пролетта врагът премина към точкови удари, но по-усъвършенствани и планирани. Експериментира с радиокомуникации, сменя бойните летища, където самолетите са оборудвани с ракети. И също така внимателно проучва маршрутите, по които насочва ракетите да преминават през пролуките между нашите системи за противовъздушна отбрана.

Сега, както казват събеседниците на изданието, основните цели на Москва остават украинските летища, предприятията на отбранителната промишленост, както и енергетиката на места. И веднага няколко събеседници на “РБК-Украйна” се опасяват, че през есента агресорът може отново да засили атаките срещу нашата енергийна система, чакайки момента, в който Украйна ще възстанови част от разрушеното. Ефективността на плана на врага ще зависи от това дали нашите партньори ще изпълнят обещанията си за укрепване на украинската ПВО.

Що се отнася до цялостното развитие на хода на войната, средният и най-вероятният сценарий изглежда така. До края на годината окупаторите постепенно ще притискат в нашата отбрана, но това ще бъдат тактически успехи. Москва е адаптирала процеса на набиране на войници така, че да има постоянен поток от новобранци, което й позволява да попълва загубите си на фронта. Благодарение на това окупаторите все още са в състояние да се бият без оперативни паузи.

Числеността на това набиране, от една страна, позволява на Кремъл да не предизвиква обществен гняв чрез по-мащабна принудителна мобилизация, но с цената на по-скромни и постепенни напредъци. Не се забелязват обаче предпоставки за по-мащабни пробиви от страна на противника. Рискът той да успее да превземе цялата Донецка област до края на годината също е малък.

Вместо това, до края на годината силите за отбрана имат големи шансове да спрат движението на противника и да стабилизират фронта, твърдят няколко източника от военните среди. Все още обаче не е необходимо да се говори за преминаване към следващия етап – контранастъпателни действия – в края на тази или в началото на следващата година. Въпреки че най-добрият вариант е, ако нашата настъпателна операция ще бъде изненада за абсолютното мнозинство от украинците и западната общност и само много ограничен брой хора ще знаят за нейното планиране и начало, пише “РБК-Украйна”.

Днес е 873-я ден от началото на руската нахлуване в Украйна. Загубите на Московия са: убити и тежко ранени – 560290 (+1200 за един ден), самолети – 361, хеликоптери – 326, танкове – 8214, ББМ – 15826, артилерийски системи – 15324, средства за ПВО – 892, реактивни системи за залпов огън – 1119, автомобили – 20623, дронове – 12148, катери и кораби – 28.(УВести)