Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ОКУПИРАНИ ТЕРИТОРИИ: СЕКСУАЛНО НАСИЛИЕ, НАРУШАВАНЕ НА ПРАВАТА, ПОТИСКАНЕ НА МЕСТНИТЕ ЖИТЕЛИ

Украинската съпротива в окупираните територии повдига неприятни въпроси пред либералната руска опозиция в изгнание

Киев, 13 юли 2024.- Центърът за стратегически и международни изследвания във Вашингтон (CSIS) проведе проучване, което разкри как живеят украинските граждани в окупираните от Русия територии. Проучването също така показа, че украинците оказват силна съпротива на окупаторите, въпреки много тежка ситуация там, пише “Дзеркало тижня“.

Насилие и нарушения на правата

Както пише старшият изследовател на CSIS Мария Снегова, позовавайки се на доклада на Джейд МакГлин, единствените хора, които могат да водят нормален живот в окупираните територии, са граждани на Русия и колаборационисти, които са се преместили там. Според Снегова, системата на разделение между гражданите на Украйна и страната-агресор напомня апартейда. Окупаторите демонстрират дълбоко презрение към благосъстоянието на местното коренно население.

В хода на проучването са интервюирани бивши и настоящи жители на окупираните територии. Те казаха, че всяко подобие на нормален живот не е нищо повече от фасада, зад която се крият нарушения на човешките права. Сред тях са изчезването на хора, изтезанията и насилието.

Освен това, според проучването, в териториите, превзети от Русия, се регистрират много мащабни демографски промени. По-специално, само в окупирания Мелитопол след нахлуването на руснаците населението е намаляло почти наполовина. Окупаторите частично компенсират това, като преселиха почти 100 000 руснаци в града. Тази ситуация демонстрира целенасочена стратегия на етническо прочистване и демографска манипулация, осъществявана от руските власти.

Освен това окупаторите съчетават манипулации и чистки със сериозни ограничения на комуникацията и движението. Това важи особено за прифронтовите зони. Снегова обясни, че това помага на окупаторите да създадат атмосфера на контрол и потискане на иначемислието. Поради подобни действия на руснаците местните жители на окупираните територии живеят в постоянен страх, което напомня тактиката на СССР.

Що се отнася до достъпа до външни източници на информация, той е значително ограничен, особено в прифронтовите зони. Там се наблюдават прекъсванията на Интернет и мобилната комуникация. В крайна сметка руските нашественици се страхуват, че украинците ще предадат данни на Въоръжените сили на Украйна. Поради това обществото не може да реагира пълноценно на нарушаването на техните права.

Младите жени са подложени на всекидневно потисничество. По-специално, един от интервюираните сподели: “Всички момичета не се грижа за външния си вид, не се боядисват, излизат в безобразни дрехи, което никога не е било така преди“. Събеседникът обясни, че те правят това, за да не привличат вниманието на окупаторите.

Съобщава се и за множество случаи на сексуално насилие срещу жени от руснаци. По-специално, имаше случаи, когато руснаци изнасилваха възрастни жени в присъствието на мъже и след това ги убиваха. Млади украински жени са отвлечени от окупаторите като секс робини на високопоставени руски офицери. На сексуалното насилие са подложени и мъжете. Като цяло това е системна част от окупацията и общото чувство за безнаказаност на войниците-окупатори.

Украинска съпротива

Въпреки тази трудна ситуация, жителите на окупираните региони на Украйна активно се съпротивляват на окупаторите. По-специално, авторът на този доклад, Джейд МакГлин, открои няколко области на такава съпротива:

– Скритата несмъртоносна съпротива включва действия от личен характер, ограничени до тесен кръг от доверени лица. Например, четене на украинска литература, говорене в семейството на украински, отказ да се вземе руски паспорт.

– Обществената несмъртоносна съпротива са открити, но ненасилствени действия, насочени към укрепване на морала на украинското общество. Например, местните жители поставят листовки, излагат украински символи на обществени места, участват в мемориални акции, като поставяне на свещи в прозорците в памет на жертвите от Голодомор, участват в символична съпротива (например, движенията Жълта лента и Зла Мавка) .

– Скритата смъртоносна съпротива включва пряк принос към военните усилия. Например, украинците предават координатите за руските сили на украинската армия и наблюдават движението на руски войници.

– Обществената смъртоносна съпротива е най-откритата и опасна форма, която включва убийство на руски окупатори и техните помощници или саботаж на окупационната инфраструктура.

Посочва се, че групите на съпротивата се нуждаят от активна морална и финансова подкрепа. Отразяването на тяхната борба в медиите, правителството и обществените дебати е жизненоважно за тях.

В проучването се отбелязва, че украинските групи на съпротивата са изиграли ключова роля в освобождаването на селата близо до Харкив и в целия регион. Украинската съпротива разкрива критични слабости на руските окупатори, като неадекватността на противовъздушната отбрана. Подобни действия укрепиха морала на украинците, отричайки посланията на руската пропаганда.

Всичко това, същевременно, повдига и неприятни въпроси пред либералната руска опозиция в изгнание. Резкият контраст между енергичната, широкомащабна съпротива в Украйна и липсата на каквато и да е смислена съпротива в самата Русия поставя под съмнение наративите за мащаба на антивоенните настроения в Русия.(УВести)