Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ ВИНІС РІШЕННЯ НА КОРИСТЬ СКУ У СПРАВІ ПРОТИ РОСІЇ

Торонто, 29 червня 2024.- Європейський суд з прав людини виніс рішення, у якому констатував, що Росія порушила статтю 11 Європейської конвенції з прав людини через визнання Світового конґресу українців (СКУ) “небажаною організацією”. Таке визнання застосовується, якщо Росія встановить “що організація підриває основи російського конституційного ладу, обороноздатність або національну безпеку Росії”, повідомляє вісник СКУ.

11 липня 2019 року Генпрокуратура Росії визнала СКУ “небажаною організацією” приписуючи йому таку “антиросійську діяльність”, як-от: “адвокаційна робота щодо зміни влади в Росії та повернення Криму Україні, заклики до надання Україні летальної зброї та посилення санкцій проти Росії, перегляд спільної історії Росії та України, підрив православ’я в Україні, припинення будівництва газопроводу “Північний потік-2″ та обмеження використання російської мови в культурній сфері України”.

Росія звинуватила СКУ в просуванні цих ініціатив кількома способами, як-от: “iніціювання дискусій під час візитів президента організації, його виступи на міжнародних форумах, таких як Парламентська асамблея Ради Європи та Європейська комісія, проведення антиросійських кампаній, зокрема «Червона картка для Путіна» під час чемпіонату світу з футболу, партнерство з іншими небажаними організаціями та просування суперечливих ідей, таких як повернення Криму”.

Коли організація визнана «небажаною», то їй заборонено реалізовувати проєкти в Росії та поширювати будь-який контент через ЗМІ чи інтернет. Веб-сайт організації заблоковано на території Росії. З 2021 року громадянам Росії заборонено брати участь у діяльності «небажаної організації» навіть за межами Росії.

Недотримання цих обмежень тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. За перше порушення загрожує штраф. Особи, які вчинили порушення повторно чи організують діяльність “небажаної організації”, можуть зіткнутися з різними видами кримінальних покарань, включаючи штрафи, примусові роботи та позбавлення волі.

Вичерпавши правові засоби захисту своїх прав у національних судах Росії, СКУ подав позов проти Росії до Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини об’єднав справу СКУ із подібними позовами і після перегляду письмових аргументів виніс рішення, у якому констатував, що: «втручання, пов’язане з визнанням організацій-заявників [включаючи СКУ] “небажаними” не відповідає критерію “законності” через непередбачуваність та можливість свавільного застосування. Національне законодавство не забезпечило організаціям-заявникам [включаючи СКУ] достатні та ефективні гарантії проти зловживання виконавчою владою неконтрольованим розсудом, що поставило організації [включаючи СКУ] у вразливе становище перед свавільними звинуваченнями без засобів превентивного чи значущого оскарження”.

Суд також встановив, що було порушення статті 11 Європейської конвенції з прав людини відносно заявників [включаючи колишнього Регіонального віце-президента СКУ та юридичного представника в Росії Сергія Винника], які були засуджені за їхню участь у діяльності “небажаних організаціях” [включаючи СКУ].

Коментуючи рішення Суду, Голова Комітету із захисту прав Світового конґресу Українців та його мережі Евген Чолій підтвердив, що: “Європейський суд з прав людини виніс обґрунтоване рішення, встановивши, що Росія порушила фундаментальні принципи, закріплені в Європейській конвенції з прав людини”.

Павло Грод

Президент СКУ Павло Ґрод заявив, що: “Це рішення підкреслює постійні порушення Росією прав людини проти української етнічної меншини з метою викорінення української національної ідентичності. Міжнародна спільнота повинна вжити конкретних заходів для захисту української меншини від російського етноциду. СКУ вітає Комітет із захисту прав Світового конґресу Українців та його мережі з успішним керівництвом цим правовим викликом і, зокрема його Голову та колишнього Президента СКУ Евгена Чолія, колишнього Регіонального віце-президента СКУ та юридичного представника в Росії Сергія Винника, а також колишнього Віце-президента СКУ Петра Штика. Ми є особливо вдячні адвокатському об’єднанню “Назар Кульчицький та Партнери”, зокрема партнерам Назару Кульчицькому й Маркіяну Бему, які pro bono взяли на себе місію представляти Світовий Конґрес Українців перед Європейським судом з прав людини та допомогли на шляху встановлення справедливості”, повідомляє вісник СКУ.(УВести)