Софія, 21 червня 2024.- Учора на фасаді столичного готелю “Жуно” відкрили меморіальну дошку на честь проф. Михайла Драгоманова. До присутніх звернулася посол України Олеся Ілащук:
“Шановні пані і панове,
Пане Боршош, Панове депутати, заступники міністра, дорогі друзі України та фанати українсько-болгарської дружби.
Для мене є великою честю сьогодні вітати вас сьогодні на нашому особливо заході.
Ми відкриваємо нову пам’ятну дошку на честь видатного сина України – вченого, громадського діяча і викладача Київського та Софійського університетів.
Професор Михайло Драгоманов – це особистість, що випереджав свій час на десятиліття.
Теоретик -державник, що формував світогляд покоління українців у Київському університеті.
А після репресій і вигнання до Женеви, Драгоманов став візіонером, що мріяв про об’єднану і вільну Європу.
В цей день, в Софії , 20 червня, 129 років тому перестало битися серце професора.
Як вияв особливої шани, вдячні студенти несли на руках труну з його тлінними останками.
Звідси, з вулиці “Денкоглу”, 40, до Софійського цвинтаря, під проливним дощем.
Він був непересічним та легендарним. Лекції вченого українця з Женеви були видовищними, новаторськими і концептуальним водночас.
Особисту бібліотеку, понад 3 тисячі рідкісних видань, родина заповіла бібліотеці Софійського університету та Академії наук Болгарії, що стало важливим внеском для становлення наукової думки в Болгарії.
За 5 років викладання в Софійському університеті Михайло Драгоманов виховав генерацію видатних болгарських політиків, вчених, державників, які визначили європейський розвиток Болгарії у першій половині ХХ століття.
Його ідеями надихнувся видатний син Болгарії, зять і учень Драгоманова -– професор Іван Шишманов, державний діяч, вчений і дипломат.
І, власне, місія Драгоманова в Софії, родинно-творчий тандем Драгоманових-Шишманових вплинули на те, що пізніше, Царство Болгарія у 1918 році визнало одним з перших незалежність Української Народної Республіки.
Згодом Іван Шишманов став першим болгарським послом у Києві та розбудовував офіційні, дипломатичні українсько-болгарські відносини, які стали основою для сучасних українсько-болгарських міжкультурних обмінів.
Збереження пам’яті про Михайла Драгоманова, який був репресованим в Україні, і в часи царської росії, і в часи радянського тоталітаризму, стало благородною справою для тисяч українців і болгар за ці довгі роки.
Від догляду за могилою, встановлення пам’ятника на цвинтарі у 1932 році, проведення комеморативних заходів в честь Драгоманова в Софії до моменту радянської окупації Царства Болгарії.
Після відновлення незалежності України , шану професору Драгоманову приходили віддавати президенти, спікери, прем’єр-міністри України, депутати, науковці.
І усі небайдужі, хто схиляє голову перед заслугами і чеснотами великого нашого співвітчизника, який визначив долю і характер українсько-болгарської наукової, літературної, культурної і міждержавної дружби досьогодні.
Для мене особисто, для усієї чудової команди посольства, і для активістів української громади України сьогодні значущий день.
Хочу подякувати керівництву готелю “Жуно” за особливе ставлення і підтримку України, і за реалізацію цього проєкту з маркування важливих місць нашої справжньої спільної історії.
Хочу подякувати організації “Мати Україна” та пані Олені Коцевій, а також літописцю життя українства в Болгарії пану Василю Жуківському за популяризацію доробку Драгоманова в Болгарії.
Хочу подякувати Софійському університету імені Св.Климента Охридського, пані Декану факультету словянських філологій Амелії Лічевій, за продовження справи Драгоманова і допомогу спеціальності україністика, яка вже майже 30 років виховує унікальних науковців, перекладачів, педагогів.
Хочу подякувати дослідниці пані Антоніні Якімовій за її копітку працю і монографію про Софійський період життя Драгоманова.
Хочу подякувати столичній общині та столичній міській раді за взаємодію і допомогу у справі збереження пам’яті про видатних українців.
Наша вдячність і спонсорам, і ідейним натхненникам цього проєкту.
Без друзів, допомоги, підтримки, сприяння, це свято було б неможливим.
Сьогодні ми віддаємо шану професору, відзначаючи особливу дату в історії українсько-болгарських взаємин, і нашої багатовікової справжньої дружби.
Пропоную підняти келих за Україну та Болгарію!
За нашу співпрацю, нашу спільну боротьбу, наші спільні досягнення, і нашу очікувану спільну перемогу!
Слава Україні! Да живее България”(УВести)