Киев, 18 февруари 2024.- В доклад от 150 страници анализаторите на Rand Rand Corporation прогнозират последствията от украинско-руската война за САЩ. Експертите моделират четири варианта за края на войната, повече и по-малко благоприятни. Но, за съжаление, нито един от тях не предполага разпад на Руската Федерация – процес, от който Западът много се плаши.
“Главком” публикува кратка версия на изследването, която съдържа не само оценка на перспективите на САЩ, но и на Украйна. “УВести”, обаче, предлагат да се спрем на последния, по-оптимистичен сценарий, тъй като предишните три, в които се предвижда ескалация на международно напрежение и дори използване на ядрени оръжия, са способни да натъжат нашите читатели.
Вариант “Бъдеще 4. Студен мир”
Въпреки че руско-украинската война завинаги промени пейзажа на сигурността, това бъдеще се определя от по-голяма стабилност – стратегическа, регионална и местна – в сравнение с други.
И така:
– ядреното напрежение между Съединените щати, Русия и Китай е по-ниско, отколкото в други бъдещи сценарии.
– отношенията между НАТО и Русия са по-обтегнати, отколкото преди войната, но са по-малко склонни към пряк конфликт, отколкото при други сценарии.
– режимът на прекратяване на огъня в Украйна се запазва и най-вероятно ще продължи за неопределено време.
– Украйна се интегрира с ЕС, консолидира своята демокрация и изгражда мощно независимо възпиращо средство против бъдеща руска агресия.
Как се стигна до това?
След по-благоприятния изход от войната, Съединените щати предприемат по-малко строг подход за намаляване на политическото и военно напрежение в Европа. В резултат на това Кремъл е по-малко загрижен за възприеманите заплахи от Запада и отделя по-малко ресурси за отбрана при този сценарий.
Военната сдържаност и желанието на САЩ да преговарят относно конфликта на интереси водят до по-ниско напрежение, отколкото при други сценарии. И двете страни си остават съперници и си нямат повече доверие, отколкото преди войната. Въпреки това рискът от конфликт между НАТО и Русия поради ескалираща конкуренция и погрешни възприятия за намерения е по-нисък, отколкото при всеки друг вариант на Бъдеще. Нещо повече, намаляващото политическо напрежение и напредъкът в контрола върху въоръженията намаляват опасенията на Русия относно нейните гарантирани способности за отмъщение. Въпреки че новата надпревара в стратегическите оръжия с Китай продължава, по-сдържаната ядрена позиция на САЩ не налива масло в огъня.
По-малкото напрежение в отношенията между великите сили в това бъдеще ще доведе до по-малко фрагментиране на световната икономика. Междувременно по-кратката война и по-голямата следвоенна стабилност правят европейските икономики относително по-силни. В резултат на това геополитиката в тази версия на Бъдещето няма да натовари американската икономика толкова, колкото икономиките на други страни.
Украйна е насочена към икономическо развитие и интеграция в ЕС и заема отбранителна позиция. Стабилното прекратяване на огъня намалява риска от ескалация на инциденти по линията на съприкосновение. И двете страни са далеч от постигане на мирно споразумение, но постигат напредък по по-тесни въпроси като, например, размяната на затворници и свободата на движение на цивилни през линията на конфликта. Тъй като украинското правителство е фокусирано върху реформи и рискът от война е нисък, икономиката му е сравнително добра в това Бъдеще. Сдържаността на САЩ по отношение на други бивши съветски републики, които не са членки на НАТО, съчетана с по-слабо изразения империализъм на Москва, намалява риска от регионален конфликт.(УВести)
Пълният текст, с всички варианти на Бъдещо, на статията в “Главком” може да прочетете тук (на украински език)