Киев, 16 януари 2024.- Броят на туитовете на украински език в социалната мрежа “X” рязко скочи след пълномащабната инвазия на Русия в края на февруари 2022 г.
Това се посочва в изследване на учени от университета “Лудвиг Максимилиан” в Мюнхен, Техническия университет в Мюнхен и университета в Бат във Великобритания. Резултатите му са публикувани в списанието Communications Psychology.
Изследователите са анализирали почти 4,5 млн. туита от почти 63 хил. потребители. За проучване те избраха публикации от 9 януари 2020 г. до 12 октомври 2022 г.
Най-напред с помощта на изкуствен интелект учените филтрираха туитове, които съдържаха геоинформация, за да запазят само тези, които са публикувани от потребители от Украйна. От получените данни те премахнаха дубликати и потенциални спам-ботове, както и потребители, които публикуваха повече от 100 съобщения на ден. Така за анализ останаха 2,8 млн. туита от близо 42 хил. “X” потребители.
Учените установиха, че броят на туитовете на украински се е увеличил с 87% от февруари 2022 г. Те са убедени, че данните показват “съзнателен избор на потребителите в полза на по-украинска (онлайн) идентичност и самоопределяне като украинци“.
“Езиците могат да бъдат източник на конфликти и често се включват в определението за културна и етническа идентичност и са основата за изграждане на нация и политическа промяна“, коментираха авторите на проучването.
Твърди се, че първоначалният скок на броя на туитовете на украински език е констатиран след Евромайдана и руската окупация на Крим през 2014 г. “Използването на езика по своята същност е политическо, често средство за културна идентичност и основа за изграждане на нация. Очевидно, войната принуждава украинците да се отказват от употреба на руския език”, обясняват учените.
Припомняме, че от началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна нарасна и броят на украинците, които използват във всекидневието си изключително украински език. Според проучването, проведено през август 2023 г., делът им е 59%.(УВести)
Още по темата:
ПОЧТИ 60% ОТ УКРАИНЦИТЕ СА ПРЕМИНАЛИ НА УКРАИНСКИ ЕЗИК ИЛИ ПОВЕЧЕ ОБЩУВАТ НА НЕГО