Киев, 27 декември 2023.- Шокът и страхът от обстрела са се променили за много украинци до игнориране на въздушния предупредителен сигнал и вместо да бягат към бомбоубежището, хората се занимават с работата си под воя на сирените. Това е естествена черта на човешката психика.
Това заяви проф. Борис Михайлов от катедрата по обща, детска, съдебна психиатрия и наркология на Националния университет по здравеопазване на Украйна.
“Сред психотерапевтичните техники една от най-разпространените и признати в цял свят е когнитивно-поведенческата терапия. И тя има метод, който се състои в повтаряне на дразнещ факт. Например, човек се страхува от затворени пространства или височини. И това психотерапевтичната техника включва най-честото умишлено повтаряне на възприетия опасен фактор. В резултат на това човек постепенно спира да реагира на него”, обяснява той.
Така е и с възприемането на войната. Отначало има естествена хиперреакция на всичко необичайно, включително въздушни нападения и бомбардировки. След това реакцията става адекватна, т.е. човек вече не плаче, не изтръпва от ужас, не се суети и не изпада в паника, а, например, отива в бомбоубежище, за да спаси живота си. И тогава се формира реакция на игнориране, защото въздушните тревоги и обстрелите се повтарят в ежедневието му, така че човек се адаптира и свиква, казва Михайлов.
Подобен “феномен”, допълва психиатърът, има много минуси, но има и предимства.
“Плюсът е, че хората вече не реагират толкова остро емоционално и поведенчески. Минусът е, че реалната опасност започва да се игнорира… Хората в зоната на военните действия, например, спят дълбоко под канонадата и се събуждат, когато настъпва тишина. За тях именно тишината се превръща в нещо необичайно“, обобщи той.(УВести)