на украинци, които са готови на териториални отстъпки пред Русия – от 10% през май до 14% през октомври и до 19% през декември. Съответно, намалява делът на тези, които са против териториалните отстъпки – от 84% през май до 80% през октомври и до 74% през декември.
Това показват данните от допитване, организирано от Киевския международен институт по социология.
Все пак, във всички региони на страната огромно мнозинство от анкетираните – от 68% и 69% в южните и източните райони до 76% и 79% в западните и централните райони, се противопоставя на териториалните отстъпки пред Русия.
Коментар на социолога
Според Антон Грушецкий – заместник-директор на KМИС, след мащабната инвазия в Украйна е имало прилив на оптимизъм за борба, който е бил съпроводен с категорично отношение към териториалните отстъпки. “Естествено беше да се очаква, че колкото по-дълго продължи войната, толкова повече ще наблюдаваме “връщане” на показателите към малко по-ниски нива. За известен период оптимизмът беше подкрепен от ярките победи в Северна Украйна, Харкивска и Херсонска области, но на фона на трудната 2023 г. виждаме низходящи тенденции”, казва той.
Според него, в условията на висока несигурност е трудно да се каже каква ще бъде траекторията в бъдеще – много е възможно готовността за отстъпки да се увеличи леко, но след това да се стабилизира (с превес на тези, които са против всякакви отстъпки).
“В момента с увереност можем да предположим, че позицията на западните партньори и тяхната адекватна подкрепа за Украйна ще бъдат от ключово значение за обществените нагласи”, допълва Грушецкий.
Проучването е проведено в периода 29 ноември – 9 декември 2023 г. сред 1031 респонденти във всички региони с изключение на временно окупираните територии на Крим и Донбас, както и в районите, в които по време на проучването не е имало украинско мобилно покритие.(УВести)
Нашата справка:
Сега Русия контролира 17% от украинската територия, което представлява 100 хил. кв. км, територия, почти равна на територията на България. Към днешна дата украинската армия освободи 50% от окупираната след 24 февруари 2022 г.