София, 16 ноември 2023.- Реконструираните надгробни паметници на видния украински учен и общественик Михайло Драгоманов и известния скулптор Михайло Парашчук бяха открити днес.
На централните софийски гробища се събраха активисти на дружеството “Мати Украйна” начело с председателя Олена Коцева, украински дипломати, водени от посланичката Олеся Илашчук, студенти-българисти от Лвивския национален университет “Иван Франко” и преподаватели-българисти от Софийския университет “Св.Климент Охридски”, професор от Харкив Михаил Станчев, през 90-те години работил в нашето посолството, българи – приятели на Украйна.
Събитието откри пани Олеся, която накратко ни запозна със живота и творчеството на тези двама велики украинци. Драгоманов – учен с европейско име, дошъл в София да преподава най-новата история в тукашната Висша школа – сега СУ “Св.Климент Охридски”, около когото са се групирали, както са писали вестници от онова време, “жадни за наука младежи”. Парашчук – известен в Европа творец, представител на Международния Червен Кръст в България, който от 1921 г. ще отстоява права на украинските военнопленници и бежанци, лидер на украинската общност в България, заместник-председател на Украинско-българското дружество, чийто председател е бил проф.Михаил Арнаудов.
Олена Коцева, която чрез спонсори успя да осигури значителна част от необходимите за реконструкцията средства, разказа за трудности, с които се сблъска оргкомитет и благодари на фирма “Покой”, чийто управител е Слави Величков, съумяла за много кратки срокове – до днес, 16 ноември, когато се навършват 145 години от рождението на Парашчук, да приключи със строително-монтажните дейности. Фирмата дава гаранция 25 г., заяви нейният ръководител господин Величков.
После говори заместник-посланик Анна Тертична – доктор на науките, която много добре е запозната с тази тема, защото научният й труд се казва “Украинско-българските отношения: официална и културна дипломация (1918–1944)“. Тя напомни, че тази година се навършват 105 години от установяване на дипломатически отношения между Царство България и Украинската Народна Република (1918-1920).
Пред събралите се изказа и Калин Николов – изкуствовед, сътрудник в Националната художествена галерия, който лично е познавал Парашчук и съпругата му Цветана. Господин Николов се спря, освен на спомените си от докосването до такава талантлива личност, като Парашчук – един от малкото чужденци – ученици на Огюст Роден, наблегна върху приноса на твореца към българската архитектурна украса. “Парашчук беше любимец на мнозина известни български архитекти, – каза Калин Николов. – И когато украинецът изпадна в немилост, породена от завистта на някои началници в Съюза на българските художници, именно архитектите с петиция се обърнаха към тогавашната българска власт в защита на Парашчук и успяха”. Според Николов, Парашчук, освен творец, беше и общественик, с когото искаше да контактува не само българския творчески елит, по и политически такъв.
Ирина Козик – първи секретар в посолството ни, подчерта ролята на всички наши посланици тук, допринесли за опазване, облагородяване на гробовете и паметници на Драгоманов и Парашчук, като особено забележителна в това отношение е ролята на Виталий Москаленко.(УВести)
Още по темата:
КОЙ Е МИХАЙЛО ПАРАЩУК И КАКВО Е НАПРАВИЛ ЗА БЪЛГАРИЯ
Видеорепортаж от проявата – ТУК
Фоторепортаж на Васил Жукивский