Киев, 28 септември 2023.- Към 1 януари 2023 г. населението на Украйна в границите от 1991 г., т.е., заедно с окупирания Крим и части от Донецка и Луганска области, е било приблизително 37,6 млн.
Това заяви акад. проф. Елла Либанова – директорка на Института за демография и социални изследвания, която е участвала в работата на Регионалния икономически форум в Киев. Според нея, демографските прогнози за Украйна са разочароващи.
Потенциал за демографски растеж
Елла Либанова смята, че Украйна е изчерпала потенциала си за демографски растеж. “В продължение на 60 години (от средата на 60-те години на ХХ в.) раждаемостта в Украйна не е осигурявала дори простото възпроизводство на поколенията. За да бъде следващото поколение поне равно на предишното, 100 жени трябва да раждат приблизително 215 деца. През 2021 г. този показател в Украйна е бил 120. Най-ниското ниво е било през 2001 г. – 109. Това е много лошо. Съответно, всяко следващо поколение е по-малобройно от предишното”, обясни тя.
Висока преждевременна смъртност
Според социоложката, в нашата страна се наблюдава много висока преждевременна смъртност. “Най-вече сред мъжете: 42% от двадесетгодишните мъже в Украйна не доживяват до 65 години, т.е. умират в трудоспособна възраст. Това са данни за 2021 г., те не отчитат влиянието на войната. А тя, безусловно, ще влоши ситуацията. При жените този показател е 19%. За сравнение, в съседна Полша той е 27%. Това е резултат главно от нездравословния начин на живот”, каза Либанова.
Според пани Елла, делът на хората на възраст 65+ в Украйна вече е с 20% по-висок от дела на младите хора под 15 години. “Застаряването на населението означава по-малък дял на младите хора – най-креативната част от населението, които са способни да усвояват нови знания, умения и професии. Още неприятна последица е, че по-възрастните хора ще доминират в електората. Тази категория се характеризира с известен патернализъм (уповаване на “бащица” – б.ред.). Политиците от различните политически сили ще трябва да се съобразяват с това”, отбеляза Либанова.
Мащабно изтичане на население в чужбина
Друг съществен проблем е дългосрочното мащабно изтичане на население в чужбина. По-конкретно, според Евростат, към 01 август 2023 г. в страните от ЕС са регистрирани 4,1 млн. украинци. “Преди войната смятахме, че около 3 млн. украинци работят в чужбина. Войната прокуди приблизително 6 млн. души. Ако съберем 3 млн. и 6 млн., ще получим изключителна опасна и лоша тенденция”, каза социоложката.
“В териториите, контролирани от Украйна, живеят 31,6 млн., а на окупираните – приблизително 6,0 млн. Ако говорим за прогнозата за 2033 г. в границите от 1991 г., то тя се колебае в диапазона от 26 до 35 млн., като 35 млн. е изключително оптимистичен сценарий. Разликата в сценариите се основава главно на прогнозите за развитието на военните действия”, добави социоложката.
Експертката е категорична, че Украйна при всички случаи ще се сблъска с обезлюдяване, независимо дали правителството ще връща принудителните мигранти или не. Това означава, че в Украйна ще има недостиг на работна ръка.
“Говорим и за загуба на човешки капитал. До 10 март 2022 г. всеки ден Украйна са напускали приблизително 100-120 хил. души. Хората напускаха главно от Киев и Харков. Това са активни граждани, които не се страхуваха да заминат. В Германия, например, 70% от тези хора имат висше образование. Очевидно е, че те могат да се адаптират. Освен това, 1/3 от заминалите са деца на възраст под 18 години. Ако получат образованието си в чужбина, за нас ще бъде много трудно да ги върнем обратно. Колкото по-малко население в трудоспособна възраст имаме в сравнение с пенсионерите, толкова по-голяма е тежестта върху тези, които работят. А това са данъците и тези данъци едва ли ще са ниски. В резултат за предприемачите ще бъде по-изгодно да отворят бизнеса си в други страни, а не в Украйна”, обясни директорката на Института за демографски и социални изследвания.(УВести)