Киев, 29 март 2023.- Покрай Бахмут, освен директни сражения, се води и мощна информационна война, заяви Ганна Маляр – заместник-министър на отбраната на Украйна.
В момента врагът преследва там три цели:
– да подкопае доверие на обществото ни и войници към решенията, които нашето командване взима по Бахмутското направление;
– да демотивира и психологически отслаби нашите войски;
– да склони нашето командване към вземане на грешни решения.
Те искат да ни отнемат едно много важно наше предимство – умение грамотно да планиране и провеждаме военни операции. Те искат да разгледаме Бахмут като апокалипсис, кауза пердута. Очаква се, че “близкият край” трябва да накара украинското демократично общество да натиска военно-политическото ни ръководство да прекрати на отбранява града, т.е., в резултат официален Киев да взима грешни решения.
Наблюдаваме, че към нашето общество противникът изпраща следните послания, казва пани Ганна:
– решението да се отбранява Бахмут е политическо;
– няма смисъл да се отбранява Бахмут, градът все едно вече е обкръжен;
– героизмът на украинските войници е измислица на украинската пропаганда.
В руското информационно пространство по темата Бахмут постоянно се експлоатират две имена:
– президент Володимир Зеленский; и
– генерал-полковник Олександър Сирский – командващ на Сухопътните войски и на групировката “Изток”.
Целта е да се посее недоверие към тях, а те са част от военно-политическото ръководство на страната. Руската пропаганда отминава с мълчание това, че, за разлика от Русия, при нас решенията не се взимат еднолично, а колективно – главнокомандващият генерал Валерий Залужний е в постоянен контакт с Генералния щаб, при президента редовно се събира Ставка (Главна квартира) също за вземане на стратегически и оперативни решения с участие на висше военно командване, ръководство на МВР, външното министерство и др.
Ганна Маляр подчертава, че Бахмут се отбранява не по политически мотиви, а с цел тази отбрана да се превърне в месомелачка на руски части и тяхната военна техника. Отбраната на Бахмут е оперативно-тактическа целесъобразност и решенията там се взимат грамотни, балансирани и насочени към изпълнение на актуални отбранителни задачи.
Какви са тези задачи:
– да се бранят заеманите позиции;
– да не се позволи врагът да се придвижва напред;
– да се нанасят максимални загуби на противника;
– да се създадат предпоставки за контранастъпление.
Бахмут ще се брани, докато това е необходимо от военна гледна точка. Сраженията за Бахмут не са апокалипсис. Те са една героична страница в борбата ни за независимост и против Русия, подчерта Ганна Маляр.
Някога 70-хилядният град Бахмут се отбранява вече девети месец.(УВести)