Кілька пунктів допоможуть постійно тренувати мовні навички та позбавлять вагань при переході на українську
Софія, 22 лютого 2023.- Після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 р. все більше українців відмовляються від спілкування мовою окупанта. За даними різних соціологічних опитувань, українська впевнено завойовує провідне місце у різних сферах суспільного життя, включно і в побуті.
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь зібрав прості дієві поради, які допоможуть зробити справді важливий крок для нашої перемоги.
Поради, як перейти на українську:
– переходьте на українську одразу, не боячись осуду чи помилок;
– обов’язково налаштуйте українську мову на всіх пристроях (комп’ютерах, мобільних телефонах тощо), у програмах і додатках;
– читайте українською, слухайте українські пісні та дивіться українське кіно;
– пишіть українською;
– заведіть власний словник для нових слів і тих, що потребують виправлення, обов’язково вживайте – нові слова, фразеологізми у повсякденному житті — це збагатить вашу мову;
– запишіться на курси з української мови, відвідуйте розмовні клуби, користуйтесь онлайн-ресурсами для вивчення мови.
За словами омбудсмена, на сьогодні в Україні діє майже 450 безкоштовних майданчиків для опанування державної мови.
Окрім того, важливо, щоб перехід на українську був усвідомленим вибором і не залежав від зовнішнього тиску.
Проєкт “Не маячня” зібрав поради, як перейти на рідну мову, для тих, хто до цього готовий:
– відкиньте страхи;
– пам’ятайте, “я не хочу псувати мову, бо вільно нею не володію”- це лише виправдання й не привід стримувати себе в бажанні розмовляти українською. Ви зможете!
– створіть українськомовне середовище;
– дивіться українськомовні фільми та іноземні стрічки з українськомовним дубляжем;
– читайте українськомовну пресу, книги та слухайте українську музику;
– налаштуйте свої гаджети та додатки на українську мову;
– підпишіться на українськомовний контент у соцмережах.
-пишіть українською (на початку писати українською це простіше, ніж говорити, тож спілкуйтеся з друзями та створюйте дописи у соцмережах українською);
– долайте мовний бар’єр;
– почніть розмовляти з незнайомцями на вулиці, у магазинах чи ресторанах українською, поясніть друзям і родичам свою позицію та попросіть їх підтримати вас у такому бажанні.
Якщо хочете, щоб ваша мова звучала природно, знайдіть носіїв мови та повторюйте за ними. Так ви вивчите нові слова та попрактикуєте розмовні навички, радять мовознавці.
Спочатку може здаватися, що ваша мова жахлива й ви забагато думаєте перед тим, щоб щось сказати. Проте нехай ви краще розмовлятимете повільно, але українською.
Із часом ваш мозок переналаштується, і ви вже не перекладатимете в голові з російської українською, а одразу думатимете солов’їною.(УВісті)