Западът се опасява от натрапваната от Кремъл война на изтощение, предпочита “горещата” фаза за приключи тази година
Киев, 30 януари 2023.- Ако получим две-три ескадрили многофункционални F-16, ще бъде добре, смята бившият военен пилот полковник Роман Свитан. Разглежда се също така вариант с френските Rafale и шведските Gripen. Но приоритет все пак има американска машина.
Три ескадрили – това са 30 самолета, които заедно с наличните изтребители МиГ-29 и Су-27, бомбардировачите Су-24 и щурмовите Су-25, а така също противоракетните комплекси “Patriot” ще дадат възможност нашите войски да поемат контрол върху украинското небе и да подпомогнат настъплението на наземните сили на фронта.
Днес полският премиен Тадеуш Мазовецки заяви, че Варшава е готова да даде на Украйна своите F-16, ако другите страни – членки на НАТО са съгласни. През 2021 г. Полша поръча нови F-35 – самолет пето поколение, и без проблем може да се сбогува F-16 – самолет четвърто поколение.
Още в средата на м.г. Пентагон задели $100 млн. за обучение на украинските летци и инженерно-технически състав, което, според някои експерти, вече върви. Както върви и обучението на нашите танкисти във Великобритания и Полша и оператори на “Patriot” в САЩ.
На предишния “Рамщайн” преди две седмици не стана дума за самолети. Той беше “танков”. Но говорителят на родните ВВС Юрий Игнат е на мнение, че следващата среща на антипутинската коалиция в средата на февруари непременно ще бъде “авиационна” и се надява да дойдат поне две ескадрили.
Според него, многоцелевият F-16 обединява в себе си всички или почти всички функции на горепосочените типове съветски самолети. “Затова ние бихме искали да се сдобием именно с такива машини, – казва Игнат. – С тях можем както за браним въздушното ни пространство от руските ракети, а така също да изпълняваме бойни задачи в координация с пехотата”.
Пан Юрий твърди се, че нашата летищна инфраструктура в различни региони на страната вече започва да се подготвя. Според друг военен експерт – Олег Жданов, F-16 изисква по-добра писта за излитане-кацане, отколкото МиГ-29, например. По този въпрос министерството на отбраната активно сътрудничи с министерството на инфраструктурата и други ведомства. “В бъдеще тези военни летища ще могат да се превърнат в общо място за базиране на гражданската и бойната ни авиация, – казва Игнат. – Такава практика в света има”.
На въпрос, кога F-16 могат да се появят в Украйна, говорителят на родните ВВС отговори, че подготовката на летателния и инженерно-техническия състав ще отнеме поне шест месеца.
Западът разглежда доставка на западен тип танкове и самолети, ракети с голям радиус на действие (над 120 км) в контекста на запазване на стратегическо предимство на Украйна на бойното поле, достигнато през есента на м.г. (освобождаване на част от Харкивска област и Херсон). Там вече се опасяват, че бавните темпове на снабдяване със настъпателно въоръжение (танкове, самолети, далекобойни ракети) ще даде предимство на Кремъл и войната ще премине в трайна и изтощителна. Според The Wall Street Journal, в момента няма кой знае какви признаци, че западните санкции са в състояние да спрат агресивната Москва – за една година руската икономика не е клекнала, масови протести няма, мобилизацията върви, въпреки огромен брой убити и ранени.
Освен това, Владимир Путин се надява Западът да се умори от “украинския въпрос”. Затова, очевидно, във Вашингтон е взето решение украинската армия да бъде въоръжена с напреднало настъпателно оръжие и тази година горещата фаза на войната да приключи, а именно – украинците да освободят окупираните от Русия територии, в най-добрия вариант – с Донбас и Крим.
Днес е 341-я ден от началото на руската нахлуване в Украйна. Загубите на Московия са: убити – 126650 (+490 за един ден), самолети – 293, хеликоптери – 284, танкове – 3201, БМП – 6369, артилерийски системи – 2196, средства за ПВО – 221, ракетни системи за залпов огън – 453, автомобили – 5041, дронове – 1947.(УВести)