София, 18 декември 2022.- Вчера Клуб “Оранта” в Интеграционен център на фондацията “За Доброто” награди свои най-активни членове, съобщи за “УВести” Анна Багряна – координатор в центъра.
Проявата се състоя в столицата на ул.”Филип Кутев”, №1 (кв.”Хладилника”), където е седалище на тази фондацията.
Ето и имената на наградените: Галина Розора, Анастасия Мухаир, Олена Алиева, Марина Николова, Людмила Облог, Оксана и Виктория Кирови, Ирина и Валерия Лагуткини, Наталя Бондаренко, Тамара Митюшкина, Свитлана Комиссар, Ирина Шевченко, Наталя Левченко, Светослав Манолов. Всички те са отличени за принос към интеграцията на украинските бежанци в България и за помощ за Украйна.
Междувременно, вчера Клуб “Оранта” успя да събере и почти 80 евро – част от средства, необходими за рехабилитация на украинския композитор, бандурист и автор на редица популярни песни (“Меч Арея”, “Мчать козаки”) Васил Живосил Лютий, ранен в боевете при Бахмут в Донбас.
“УВести” научи, че активът на Клуба участваше и в Новогодишен коледен базар в София. Благодарение на координаторка на ИЦ и една от основателите на Клуб “Оранта” Росица Генчовска със спечелените пари вече е закупен един генератор, а вторият предстои да бъде закупен. И двата са предназначени за освободения от окупаторите Херсон.
Фондацията “За доброто” е учредена тази година и с ползотворната си дейност – дарителска, възпитателна, образователна, културна, агитационна, успя да стане популярна измежду столичните организации, които активно помагат на украинските бежанци и Украйна.
“За доброто” , както и Сдружението на украинските организации в България “Мати Украйна” и редица други проукраински структури бяха наградени от Българския хелзинкски комитет с приз “Човек на годината 2022”.
Отначало фондацията се ръководеше от Кремена Кунева, но когато тя стана депутат в сегашното Народно събрание от “Демократична България”, управлението премина към Надежда Рангелова – също млада, активна и харизматична личност.
През деветте месеца от съществуването си “За доброто” натрупа в актива си и организиране на занимални и лагери за украинчетата, на курсове по изучавана на български език, предоставяне на психологическа помощ и др.
“В Украйна войната продължава и ние ще имаме доста работа – от нас се нуждаят както тук, нашите бежанци, така и в родината ни, особено на освободени украински територии”, – споделя Анна Багряна.
Пани Анна в момента отложи настрани своята основна работа. Сега тя – известен в Украйна поет и писател, драматург и преводач, автор на много стихосбирки, разкази, повести и романи, лауреат на престижни украински литературни награди, изцяло се посвети на благородната кауза в България.(УВести)
Още по темата:
ЦЕНТЪР “ЗА ДОБРОТО”, КОЙТО ПОМАГА НА УКРАИНСКИТЕ БЕЖАНЦИ, Е С НОВ АДРЕС