Киев, 16 декември 2022.- Санкциите вече съществено влияят върху руската икономика и на Кремъл вече не му стигат пари за войната в Украйна, смятат във Вашингтон.
Според Джеймс О’Брайен – координатор на санкционната политика на държавния департамент на САЩ, от $630 млрд. руски “спестявания” $300 млрд. са замразени в западни банки и Москва усеща финансов дефицит. Твърди се, че през първите месеци на войната, започнала на 24 февруари т.г., Русия е похарчила $80 млрд. Освен това, РФ е изгубила най-ценния си капитал – почти 900 хил. млади руснаци, избягали в чужбина от мобилизацията в родината им. Към тази загуба следва да се добавят и санкциите.
В САЩ смятат, че на Русия е много трудно да произвежда необходимата продукция за военната си промишленост, тя не може и да я импортира. Според американските изследвания, руският внос на полупроводниците е паднал със 70%. “Да, руснаците припечелват от продажба на петрол, газ и минерални торове, но все едно не могат да закупят електронни елементи и изделия, необходими за водене на съвременна война”, – казва Джеймс О’Брайен. Твърди се, че през следващите години руската икономика ще пада поне със 16% и дори с 20% към 2030 г.
Кремъл търси начини да заобиколи санкциите, като използва други страни, купува стоки с двойно предназначение, но САЩ се стремят да проследяват тези сделки. “Всяка компания, която подкрепя Русия с цел Москва да избегне санкции, поставя себе си в ситуацията, когато тя сама ще попадне под санкции, – казва Джеймс О’Брайен.- Този сигнал ние изпращане не само до бизнеса в приятелските за нас страни, но и до Китай, Турция, Индия и др.”(УВести)
Нашата справка:
Днес е 296 ден от началото на руското нахлуване в Украйна. Ако е вярно, че всеки ден Кремъл харчи за военни действия $400 млн., то излиза, че досега авантюрата на Путин в Украйна е струвала почти $120 млрд.