Бежанците са под постоянен стрес вече над осем месеца, не всички издържат, случват се сривове
София, 04 ноември 2022.- Есента е тук. Идва зимата. А с нея – и студовете. Европа е притеснена, как ще преживее тези зимни месеци. Правителствата подготвят населението в страните си да бъде готово към всякакви поврати, свързани с руския енергиен терор.
В България са регистрирани 56 хил. украински бежанци от 4,2 млн. украинци, които са избягали от войната и сега се намират в Европейския съюз и извън него.
Тези данни посочват от седалището на Върховния комисар за бежанци към ООН. От там също така казват, че от началото на руското нахлуване на 24 февруари т.г. в България са влезли 136,2 хил. нашенци. Както се вижда, над 50% от тях или за се върнали в Украйна, или са се преместили в други държави.
В Центъра за бежанци към украинското дружество ″Мати Украйна″ в София в разговаряме с Олена Коцева – председател на организацията.
Междувременно в помещението влиза Анна. Тя е от Северодонецк – град в Донбас, окупиран от руските войски. Живее на квартира в София с двете си деца. Започна да работи в ″Музейко″ – детски музей, предлагащ интерактивни изложби, свързани с науката, там има и кафене и магазин за подаръци. Затова може да плаща наем. Български разбира добре и дори се опитва да говори.
В Центъра Анна получи завивка, възглавница, топли дрешки за децата си.
″Бежанците имат нужда именно от това″, казва Олена Коцева и нейните помощнички в Центъра – Таня от Киев, Катя от Мариупол и Оля от Харкив. Всички заедно започват да преброяват, какво трябва да се набави:
– топло облекло и обувки, но да са запазени;
– термобельо, завивки, одеяла, спално бельо, възглавници;
– хавлии;
– кухненски прибори – тенджери, тигани, купи, чинии, лъжици и вилици, ножове, чаши за вода и за чай.
″Имаме нужда и от хранителни продукти, – казва пани Олена. – Но по-добре за тях да ни се превеждат пари по сметка, защото така излиза по-евтино – купуваме от производител на едро, а и знаем, от какво нашите бежанци се нуждаят″.
Сега всеки ден Центърът се посещава от 20-30 украински семейства. Рекордът беше през август, когато момичетата помогнаха над 900 семейства. Идваха не само от София, но и от близките градове – Банско, например. В София бежанците са предимно от Запорижжя, Мариупол, Миколаив, Бахмут, Одеса, Херсон.
Центърът работи пет дни седмично – вторник, сряда и събота се издават хранителни продукти, а в четвъртък и петък – нехранителни.
Олена Коцева споделя, че в едно от училищата в софийския район ″Надежда″ учат над 60 украинчета. С помощта на Центъра там са оборудвани два компютърни класа за ползване от цялото училище.
На въпрос, има ли конфликти между български и украински деца, пани Олена отговаря, че за конфликти не може да се говори, но търкания понякога възникват и то не на национална основа, а по-скоро на тийнейджърска. ″Бежанците са под постоянен стрес вече над осем месеца, не всички издържат, случват се сривове, – споделя тя. – Затова имаме нужда и получаваме помощ от психолозите″.
Анна споделя, че при първа възможност ще се върне в Украйна, в родния Северодонецк, който след окупиране на Луганск през 2014 г. от руснаците е станал център на украинската част на Луганска област. Но през юли нашата армия напуска този град. Сега именно в Донбас се водят най-ожесточени боеве. Деокупацията на този регион е възможна, смятат някои военни анализатори. Но не сега. А през пролетта на 2023-та. За Великден. Сега е важно на Кремъл да бъде нанесен военно-политически удар в района на Херсон – той да бъде освободен, и то още през този месец.
Затова украинското правителство помоли тези бежанци, които могат, да презимуват в чужбина – след руските удари по родната енергетика от 10 октомври в Украйна има режим на тока, проблеми с топло- и водоснабдяване.(УВести)
Адрес на Центъра:
София, ул.″Царибродска″, №136-142
Дарения да се изпращат на:
Титуляр: СУОБ ″Мати Украйна″
Банка: Уникредит Булбанк
IBAN: BG79UNCR70001522046600
BIC : UNCRBGSF
с текст: ″Помощ за Украйна″