Последиците от аварията в Енергодар ще бъдат десет пъти по-унищожителни от чернобилските
Киев, 18 август 2022.- Кремъл чрез военното си министерство заплашва, че може да спре най-голямата в Европа Запорожка АЕЦ в град Енергодар.
Москва твърди, че причината за евентуално спиране на тази електроцентрала е ″постоянен украински тормоз и обстрели″. Според генерал Игор Кирилов – началник на радиационната, химическата и биологичната защита на Русия, ″ще бъдем принудени да изведем в ″студен резерв″ два блока – 5 и 6, което де-факто ще означава спирането й″. Официален Киев отхвърля тези обвинения.
Запорожката АЕЦ е превзета от руснаците на 4 март т.г. В момента тя е под контрол на руските специалисти, но се обслужва от украинския екип. Москва настани на територията и в някои зали на централата военна техника и войски, но това не й пречи редовно да обстрелва околностите на станцията, да унищожава инфраструктурата и да иска да я присъедини към руската енергосистема, като лиши от ток цялата Южна Украйна.
На 08 август окупаторите заявиха, че централата е минирана и могат да я взривят. Киев се обърна към ООН и МАГАТЕ да изпрати в Енергодар специална мисия. Днес, 18 август, в Лвив президентът Володимир Зеленский и генералният секретар на ООН в присъствие на турския държавен глава Реджеп Ердоган ще обсъдят и този въпрос.(УВести)
Още по въпроса:
Аварията в ЗАЕЦ може да бъде предизвикана от пожар, взрив или улучване на снаряди, бомби и ракети.
Украинските специалисти оцениха последици от чернобилската катастрофа (1986 г.) и възможни последици от катастрофата в Запорожката АЕЦ. В Чернобил имаше 4 реактора с общо 2 хил. горивни касети (сборка), а в Енергодар в 6 реактора и в хранилището на отработеното ядрено гориво има 18 хил. горивни касети, т.е., 9 пъти повече. С други думи, последиците от катастрофата в ЗАЕЦ ще бъдат десет пъти по-разрушителни в сравнение с Чернобил.
Според лош сценарий, заразена ще бъде територията с площ 30 хил. кв. км (колкото 10 чернобилски). Запорожка област ще се превърне в мъртва зона. Замърсени ще бъдат 2 млн. кв. км. Замърсяването ще засегне не само Украйна, но и Европа, Русия и Беларус – всичко ще зависи от посока на вятъра.
За ликвидация на последици от катастрофата в ЗАЕЦ ще бъдат задействани 1 млн. души, ще има и десетки хиляди загинали, над 2 млн. ще бъдат евакуирани.
Реката Днепър ще бъде замърсена за необозрим период. От радиоактивния цезий-137, който ще бъде изхвърлен в атмосферата, ще пострадат хората, почвата и водата. Основната част от изхвърлянията ще зарази Украйна, но няма да останат встрани и държавите от ЕС, Беларус и Русия.