Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

БОЛГАРІЯ

Болгарія – це країна з понад 1300-літньою історією. У 681 р. її заснували протоболгари та слов’яни. Це одна з кількох країн світу, які упродовж віків жодного разу не змінювали свою назву.

Нині територія Болгарії – 110993,6 тис. кв. км, населення – 7 млн. (болгари складають 83,6% населення, мешкають також турки, цигани, росіяни, вірмени, українці та інші меншини). Релігія: православна – 85%, іслам – 8%, інша – 7%.

Столиця – Софія (майже 2 млн.).

Політичний устрій Республіки Болгарія – парламентська республіка. Економіка є ринковою.

Офіційна мова – болгарська (кирилиця).

Грошова одиниця – лев (1 лев має 100 стотинок). За фіксованим валютним курсом 1 євро складає 1,9559 лв. В обігу перебувають банкноти номіналом  5, 10, 20, 50 та 100 левів та монети – 2, 5, 10, 20, 50 стотинок і 1 та 2 лева.

У квітні 2004 р. країна стала членом НАТО, а у 2007 р. – членом ЄС, але до Шенгенської зони Болгарія не входить.

Болгарія та Україна знаходяться в одній часовій зоні, тобто, різниці у часі між Софією та Києвом немає.

Офіційні свята: 1 січня – Новий рік, 3 Березня – День Визволення від турецького ярма, 1 Травня – День Праці, 24 травня – День слов’янської писемності, 6 вересня – День Воз’єднання, 25 грудня – Різдво Христове (в Болгарії, на відміну від України, релігійні свята відзначаються за новим стилем).

Болгарія межує: на півночі – Дунай, відповідно, Румунія, на сході – Чорне море, на півдні – Туреччина та Греція, на заході – Македонія і Сербія.

Основні КПП Болгарії: на кордоні з Румунією – Русе-Джурджу (Гюргево), Сілістра, Дуранкулак; на кордоні з Туреччиною – Капітан-Андреєво; на кордоні з Грецією – Кулата, на кордоні з Македонією – Гюєшево; на кордоні із Сербією – Калотіна.

До Болгарії можна прибути літаком (через Відень або Будапешт), автобусом або автомобілем. Для в’їзду (або транзитного проїзду) в Болгарію треба мати лишень закордонний паспорт (між Україною та ЄС – безвізовий режим), якщо перебуватимете не більше 90 днів. Якщо потрібна віза, то Її можна отримати у болгарських консульських установах в Україні – у Києві та Одесі. Іноземні громадяни, які прибули до Болгарії на певний термін, повинні зареєструватися у поліції протягом 24 годин (очікується, що цей термін буде продовжено до 48 годин). Для транзитного перетину території Болгарії надається лишень 24 години. Паспорт, на підставі якого іноземний громадянин прибув до Болгарії, має бути чинним бодай протягом наступних трьох місяців.

В Болгарію можна ввозити валюту без обмежень, однак на вивіз є обмеження. Заборони на ввезення продуктів харчування та предметів для власного споживання і використання, подарунків тощо немає. Місцеві власті рекомендують обмін валюти здійснювати тільки у банківських установах і ліцензованих обмінних бюро.

Кредитні карточки: у великих готелях при розрахунках можна скористатися пластиковими кредитними карточками VISA або MASTER Card. Менш популярними тут є карточки American Express.

У разі в’їзду в Болгарію автомобілем, треба мати на увазі, що місцева автоінспекція (КАТ – Контроль АвтоТранспорту) на основних магістралях пересувається в автомашинах переважно “Опель-Астра” – хетч-бек білого кольору, з надписом “Полиция”. У населених місцях максимальна швидкість – 40-50 км/год., поза ними – 90 км/год., а на автобанах (“Тракія”, “Хемус”) – 120 км/год. Відповідно до закону, моторні транспортні засоби мають рухатися з увімкненими фарами цілорічно.

Медичне обслуговування в Болгарії для громадян України є платним. Швидку допомогу можна викликати, зателефонувавши на єдиний номер для екстрених випадків – 112. На цей номер зателефонувати і при пожежі, транспортній пригоді тощо.

Пересічний болгарин доброзичливо ставиться до українців і слов’ян взагалі. Тут знають, що в Україні (на Одещині та в Запорізькій області) проживає найбільша у світі болгарська діаспора – понад 200 тис. осіб.

Українська діаспора в Болгарії складає майже 5 тис. осіб. Громадські організації етнічних українців є в Софії, Бургасі, Варні, Добрічі, Сілістрі та Пловдіві.

В Болгарії інтереси української держави представляє Посольство – у Софії. Генеральне консульство України у Варні закрили. Є почесні консули України у містах Пловдів, Бургас та Русе.