УБВісті виходять з червня 1998


УБВести излизат от юни 1998

МОВА - БАГАТСТВО КОЖНОГО НАРОДУ
Зачинателем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником - Тарас Шевченко
Софія, 21 лютого 2016.- Сьогодні – Міжнародний день рідної мови. Українська мова – одна із 500 мов у світі, що мають писемність. Завдяки написаному слову люди збагнули світ і своє місце в ньому.
Українською мовою розмовляють майже 45 мільйонів людей. За кількістю тих, хто розмовляє нею, українська мова стоїть на 15-20 місці в світі. Наша мова належить до високорозвинених мов світу. Багато зробили для її вдосконалення письменники, вчені, видавці книг, газет і журналів, освічені люди різних часів.
Зачинателем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником - Тарас Шевченко.
Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці ХVIII століття з виходом у 1798 році першого видання "Енеїди" Івана Котляревського.
Почесне місце належить Тарасові Шевченку, який обробив, відшліфував і показав світові дорогоцінне каміння - мову простого, пригнобленого тоді народу України...
У своєму розвитку українська мова пройшла тернистий шлях з безкінечними заборонами її функціонування:
1720 р. – російський цар Петр I заборонив друкувати книжки українською мовою.
1775 р. – зруйновано Запорізьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.
1796 р. – видано розпорядження про вилучення у населення України українських букварів та українських текстів із церковних книг.
1862 р. – закрито українські недільні школи, які безкоштовно організовували видатні діячі української культури.
1863 р. – указ російського міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.
1884 р. – закрито всі українські театри.
1908 р. – вся культура і освітня діяльність в Україні визнана царським урядом Росії шкідливою, "могущей вызвать последствия, угрожающие спокойствию и безопасности Российской империи".
1914 р. – російський цар Ніколай ІІ ліквідує українську пресу: газети і журнали.
1938 р. – сталінський уряд видає постанову про обов’язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській.
1983 р. – видано постанову про посилене вивчення російської мови в школах і поділ класів в українських школах на дві групи, що призвело до нехтування рідною мовою навіть багатьма українцями.
1989 р. – видано постанову, яка закріплювала в Україні російську мову як офіційну загальнодержавну мову, чим українську мову було відсунуто на третій план, що позначається ще й сьогодні.
Вольтер писав: "Всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя".
Вивчаймо, плекаймо, шануймо нашу мову, загартовану історією й відточену творчістю найталановитіших письменників. Нею промовляє дух нашої свободи.
Антоніна Якімова