УБВісті виходять з червня 1998


УБВести излизат от юни 1998

У СОФІЇ НАШІ ДИПЛОМАТИ ТА ДІАСПОРА ПОКЛАЛИ КВІТИ НА МОГИЛУ СВОЇХ ПОПЕРЕДНИКІВ
Софія, 21 грудня 2019.- Завтра в Україні дипломати матимуть своє професійне свято – День української дипломатії. А сьогодні у Софії наше посольство та діаспора поклали квіти на могилу Михайла Драгоманова, Михайла Паращука та Дмитра Шелудька. Якщо першого можна назвати першим народним послом нашого народу у Болгарії (1889-1895 рр.), то Михайло Паращук, перед тим, як у 1921 р. переїхати до Софії, представляв УНР у Литві. Ну а Дмитро Шелудько мав ранг першого секретаря посольства УНР у Болгарії (1919-1920 рр.). Усі вони поховані на Центральному софійському цвинтарі.
Нора Шелудько - онука Дмитра Шелудька, розповіла «УВести», що їй було шість років, коли дідусь помер і вона його запам’ятала як людину, яка багато знала і багато працювала і була дуже скромною. «У нього були проблеми із серцем і тому він писав свої статті і перекладав лежачи – мав підставку, клав на неї аркуш паперу і так писав. Наскільки я пам’ятаю, він знав 15 мов».
«Дипломатичну службу УНР заснували 22 грудня 1917 р., а через рік, після того, як Царство Болгарія визнало УНР, у Софії запрацювало наше посольство, - каже радник посольства Анна Тертична.- Отож, ми маємо глибокі дипломатичні традиції».
З нагоди професійного свята українське посольство дало невеличкий прийом. Посол Віталій Москаленко нагородив грамотами посольства та медаллю МЗС України «100 років – 1917 – 2017» голову товариства «Мати Україна» Олену Коцеву, волонтера болгарку Здравку Русінову, журналіста Василя Жуківського, грамодою - керівника Української недільної школи Антоніну Якімову, доцента викладача-україніста Лідію Терзійську із Софійського університету «Св.Климент Охрідський», її колегу Райну Камберову, а Валентина Драгулева – також викладач-україніст цього вузу, отримала для відділення україністики 15-томну енциклопедію сучасної України та атлас України.
З нагоди Дня української дипломатії та за значних внесок у розбудову української дипломатичної служби (з 1993 р. у його по службовому списку - Болгарія, Македонія, Російська Федерація і знову Болгарія) сьогодні указом президента України послу України в Болгарії Віталію Москаленку присвоєно дипломатичний ранг Повноважного та Надзвичайного Посла.(УВесті)

Наша довідка:
Дмитро Шелудько. Народився 1882 р. на Полтавщині. У 1915 р. закінчив Київський університет, навчався також у університеті міста Галле (Німеччина) – романська філологія. Володів 15 мовами.
З 1919 по 1921 рр. був першим секретарем посольства УНР у Софії. Потім, коли УНР перестала існувати, перебрався до Німеччини. У 1927 р. з дружиною повернувся до Болгарії, проживав у Софії. Мав сина Алексея та двох внучок. Помер у 1954 р. Похований на Центральному софійському цвинтарі. У болгарській столиці зараз проживає його внучка – Нора Шелудько.
Дмитро Шелудько – мовознавець, літературознавець, перекладач, популяризатор української літератури в Болгарії, зокрема Тараса Шевченка.

Відеорепортаж заходу можна подивитися ТУТ


Посольство України в Болгарії - 1918-1920 рр.


Посол України Вталій Москаленко кладе квіти на могилу Михайла Драгоманова.


Радник посольства України Анна Тертична біля могили Михайла Драгоманова та Михайла Паращука.


На могилі Дмитра Шелудька - першого секретаря посольства УНР у Софії (1918-1920 рр.).


Надмогильна плита сім'ї Шелудько.


Нора Шелудько - онука Дмитра Шелудька.


21 грудня 2019 - напередодні Дня української дипломатії біля посольства України в Софії.